Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich także u nas

Już po raz szósty Naczelna Rada Adwokacka organizuje Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. W sobotę 19 maja ponad 750 adwokatów i aplikantów adwokackich w 183 miastach udzielać będzie darmowych porad adwokackich. W Łomży do akcji przyłączył się jeden adwokat, w Zambrowie dyżurował drugi. Osoby zainteresowane poradami powinny w miarę możliwości zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą ich spraw (np. umowy, akty notarialne, pisma z urzędów). Pozwoli to adwokatom na dokładne zapoznanie się z problemem, a zatem na pełniejszą poradę.

Akcja kierowana jest do osób, których sytuacja materialna lub życiowa nie pozwala na skorzystanie z pomocy prawnika na zwykłych zasadach. W godzinach od 9 do 15 będą dyżurowali adwokaci i aplikanci adwokaccy, którzy będą im udzielać porad. W Łomży do akcji przystąpiła  Grażyna Cymek, która będzie dyżurowała w kancelarii przy ul. Sadowej 2, a w Zambrowie  Mieczysław Gliński  (ul. Kościuszki 33).
NRA podaje, że zdecydowała się podjąć inicjatywę po raz kolejny mimo nierozwiązanej w dalszym ciągu skomplikowanej sytuacji podatkowej dotyczącej porad pro bono. Od udzielanych bezpłatnie porad prawnych na obywatelach ciąży bowiem obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego, z kolei prawnik ma obowiązek odprowadzić podatek VAT.
 - Samorząd adwokacki rozważał nawet pomysł odwołania Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich do czasu doprecyzowania przez ministerstwo finansów przepisów. Jednak ze względu na duże zainteresowanie akcją i świadomość, że tylko jednego dnia pomagamy tysiącom osób Prezydium NRA uznało, że warto po raz kolejny podjąć ryzyko i zorganizować akcję – powiedział adw. Andrzej Zwara, prezes NRA.
- Nie kryjemy jednak rozczarowania, że ministerstwo nie zamierza ułatwić Polakom dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej i rozwiązać tej kwestii systemowo przez odpowiednie regulacje w prawie podatkowym. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie ma uregulowań w zakresie państwowego systemu pomocy prawnej dla osób ubogich. Organizując tę akcję niejako wyręczamy Państwo, zatem bariery w postaci opodatkowania pomocy pro bono są co najmniej niezrozumiałe  – tłumaczy adw. dr Monika Strus-Wołos, przewodnicząca komisji ds. Wizerunku Zewnętrznego i Działalności Pro Bono oraz koordynatorka Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę