Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Bobi, ocalony bóbr spod Łomży!

W poniedziałek pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi dowiedzieli się, że w okolicach Lasu Jednaczewskiego znaleziono małego bobra. Początkowo podejrzewano, że został bezmyślnie odebrany matce, ale okazało się, że maluch został znaleziony gdy leżał ledwo żywy w rozgrzebanym żeremiu, przy zwłokach swojego rodzeństwa. W przypadku Babiego - bo tak nazwano małego bobra – historia ma szanse skończyć się szczęśliwie. Dziś została zabrany do Bydgoszczy gdzie specjalnie dla niego wykańczany jest właśnie nowy wybieg z dostępem do wody.

O małym bobrze pracowników Parku poinformowała mieszkanka Starej Łomży nad rzeką.
- Zadzwoniono do naszego Parku, bo działa tu Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Mamy jednak pozwolenie od Ministra Środowiska na przetrzymywanie jedynie ptaków i to też określonych gatunków – podaje Ewa Kudela z
ŁPKDN.
Okazało się, że boberkiem chętnie zajmie się Ogród Fauny Polskiej ZOO w Bydgoszczy. Instytucja ta miała już doświadczenie w wychowywaniu młodych bobrząt. Opiekunka z tegoż ogrodu przekazała telefonicznie szczegółowe informacje, jak zajmować się takim 2 – 3 tygodniowym oseskiem. Zaleciła też kontrolę weterynaryjną celem sprawdzenia kondycji zdrowia boberka. Zaprzyjaźniony doktor p. Roman Wysocki  stwierdził, że maleństwo jest silne i zdrowe.

- Do czasu przybycia nowych opiekunów Bobi pozostał u swoich wybawicielek w Starej Łomży, by nie narażać go na częste zmiany otoczenia – podaje Ewa Kudale. - Karmiony był kozim mlekiem z malutkiej buteleczki. Mruczeniem i popiskiwaniem oznajmiał wszystkim wokół, że jest głodny. Budził się ok. 5 rano i od razu musiał dostać mleczko. Spędził tam trzy doby. Szczególne wrażenie robił na wszystkich jego płaski, lekko owłosiony ogonek, białe, delikatne jeszcze siekacze oraz tylne, silne łapki spięte błoną pławną. W czwartkowe przedpołudnie po boberka przyjechali opiekunowie z Bydgoszczy.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi od lat prowadzi na swoim terenie monitoring bobra europejskiego. Według ostatniego zimowego liczenia bobrzych śladów szacujemy, że dolinę Narwi wraz z dopływami zasiedla ok. 180 osobników.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę