Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Prof. Zawiślak o globalizacji, Korwin-Mikke – o złej demokracji

Główne zdjęcie
Janusz Korwin-Mikke

- Powinna decydować nie „wola społeczeństwa”, ale trzymanie się zasady: „Pamiętaj rozchodzie z przychodem być w zgodzie” – mówił prezes Kongresu Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke, najbardziej oczekiwany gość całodniowego I Łomżyńskiego Forum Samorządowego, jakie zorganizowano w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Prof. Andrzej Zawiślak
Prof. Andrzej Zawiślak

Podczas konferencji naukowcy, samorządowcy i politycy wygłosili 10 wykładów i prelekcji na tematy związane z samorządem terytorialnym. Związane w różnym zakresie i stopniu: od struktury samorządu w Hiszpanii po strukturę organizacyjną gminy Łomża. Największe zainteresowanie wzbudził chyba wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Zawiślaka (lat 75), ministra przemysłu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego w 1991 r., który mimo choroby i gorączki nie zawiódł organizatorów i słuchaczy. Natomiast z niezbitą pewnością można stwierdzić, że duża aula pełna studentów zarządzania i administracji PWSIiP oraz uczniów I LO czekała wielce cierpliwie przez pół godziny wyłącznie na spóźniającego się Janusza Korwina-Mikke, który mówił... aż kwadrans.
- Przyszłość jest w was – zwrócił się do młodego audytorium kanclerz PWSIiP Henryk Trojanowski, witając uczestników forum i gratulując organizatorom „inicjatywy typowo studenckiej”. - Samorząd jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju naszego kraju. W zależności od tego, jak wy do tego podejdziecie, zależy nasza przyszłość.

Prof. Zawiślak: „Globalizacja to wojna gospodarcza!”
Półgodzinny wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Zawiślaka, który był w 1980 r. doradcą Solidarności i posłem w latach 1989-91 z listy Komitetu Obywatelskiego, stał się pouczająca pogadanką o współczesnych problemach zarządzania w epoce globalizacji. Profesor przypomniał, że zarządzanie to proces decyzyjny: co, przez kogo i kiedy należy zrobić. Następnie postawił pytanie problemowe: co ma globalizacja do zarządzania w przedsiębiorstwach? Odpowiedzi szukał w przykładach z życia wziętych: o sytuacji sadowników w Górze Kalwarii zadecydował urodzaj w Nowej Zelandii; 17-tańszy czosnek z Chin znokautował produkcję czosnku w Hiszpanii; nawet tak solidni Niemcy ukuli już kąśliwe powiedzenie, że „Człowiek nie żyje z pracy, tylko z kontraktu”.
- W dobie globalizacji żadne przedsiębiorstwo nie może czuć się bezpiecznie: wzrosła liczba zagrożeń, ale i liczba szans – mówił prof. Andrzej Zawiślak. - Pruski generał Clausewitz twierdził, że wojna to polityka prowadzona innymi środkami. Globalizacja to wojna gospodarcza prowadzona innymi środkami! Kryzys finansowy Grecji to koń trojański Ameryki, aby nie wzmocniło się euro...


Korwin-Mikke: „Polska jest za biedna na autostrady!”

Janusz Korwin-Mikke wygłosił 15-minutową pogadankę „Zakres władzy samorządu terytorialnego i wybór jego władz”. Wyszedł z założenia, że „pewną religią, która panuje, jest demokracja i ten dogmat będzie kwestionowany”. Uznał za „absurdalne, aby przez większość głosów ustanawiać prawa, ale ktoś wybierać musi”. Przyznał prawo głosowania w wyborach do rady gminy czy miasta tylko „posesjonatom” - ludziom, którzy mają tam nieruchomości i za dwa lata nie zmienią miejsca zamieszkania. Tłumaczył, że trzeba wprowadzić taki system, aby gminy wzorem państwa się nie zadłużały, „bo to grozi katastrofą kompletną”.
- Ogromna większość ludzi myśli tylko do jutra, jak się zabawić do pierwszego – perorował Janusz Korwin-Mikke. - Celem państwa nie jest spełnianie życzeń społeczeństwa, trzeba dbać o wnuki i prawnuki! Polska jest za biedna na autostrady, które są pięć razy droższe niż drogi szybkiego ruchu.
Felietonista ostrzegał, że gdy wybierają wszyscy, to w demokracji władze zechcą „podlizać się” wyborcom, budując fontannę, którą widać, a nie spłacając starych długów, czego ludzie nie widzą.
- Jeżeli wójt lub burmistrz weźmie na jakiś cel gminy 10 milionów, to procenty od tego powinny iść proporcjonalnie do wartości własności na hipotekę wybierających go posesjonatów – postulował Janusz Korwin-Mikke. - Powinna decydować nie „wola społeczeństwa”, ale trzymanie się zasad. Jest na to przysłowie: „Pamiętaj rozchodzie z przychodem być w zgodzie”.

Organizatorem konferencji o wielu obliczach samorządu było Koło Naukowe „Akademickie Forum Samorządowe”, działające przy Instytucie Przedsiębiorczości PWSIiP, którego opiekunem jest mgr Mariusz Chrzanowski. Prezes koła Sebastian Chrzanowski i wiceprezes Patryk Nacewicz, studenci zarządzania, poprowadzili również sprawnie debiutanckie I Łomżyńskie Forum Samorządowe.

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę