sobota, 19 października 2019 napisz DONOS@

Jazzowe wydarzenie w Łomży

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Novum Jazz Festival. Przez trzy dni miłośników dobrej muzyki czeka wiele atrakcji: koncerty gwiazd i bardzo silnie obsadzony konkurs na Nową Nadzieję Jazzu, w którym wystartuje 16. wybitnie utalentowanych młodych muzyków. – To piąta edycja festiwalu – podkreśla jego dyrektor artystyczny, Mirosław Dziewa. – Starałem się tak ułożyć program, aby każdy dzień był jakoś wyróżniony, aby w każdym koncercie wystąpiły gwiazdy jazzu!

Program tegorocznej edycji Novum Jazz Festival jest bardzo urozmaicony. Organizatorzy postanowili dać szansę pokazania się jeszcze większej liczbie młodych wykonawców, którzy udowadniają w Polsce i na całym świecie, że młody polski jazz ma się tak dobrze, jak nigdy dotąd.
W piątek zaprezentują się kwartet pianisty Michała Szkila oraz Maciej Grzywacz Trio.
–  Michał Szkil dał się poznać na poprzednich naszych festiwalach, zdobywając II miejsce w ubiegłym roku –  mówi Dziewa. –  Absolutnie wybitną postacią w tym kwartecie jest też puzonista Michał Tomaszczyk. To ewenement. Nagród i wyróżnień zdobył tyle, że mógłbym chyba wyliczając je zapełnić dwie kartki A4. Maciej Grzywacz –  tego gitarzystę osobiście uważam za najlepszego w Polsce. Wystąpi ze znakomitymi: Michałem Barańskim - kontrabas i Łukaszem Żytą – bębny.
Równie ciekawie zapowiada się sobotni wieczór. Jako pierwsza zagra polsko – niemiecka grupa Tone Row. Jej liderem jest pianista Sebastian Zawadzki, zdobywca Grand Prix ubiegłorocznego Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej w Łomży.
Po nich, melomanów czeka prawdziwe wydarzenie: występ Wierba - Schmidt Quintet z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty Piotra Barona. Wszyscy wymienieni muzycy są doskonale znani w Łomży. Młodzi instrumentaliści byli laureatami i zwycięzcami konkursu Novum Jazz Festival oraz zdobyli wiele nagród na innych festiwalach w kraju i za granicą.
Trzeci dzień festiwalu rozpoczną zmagania o Grand Prix części konkursowej. Weźmie w nich udział 16. uczestników. Poziom tegorocznego konkursu będzie chyba najwyższy w całej historii imprezy. Większość biorących w nim udział muzyków jest bowiem nie tylko studentami czy absolwentami polskich i zagranicznych uczelni wyższych. Są wśród nich liczni stypendyści i laureaci prestiżowych konkursów, w tym międzynarodowych: Michał Ciesielski, Marcin Kaletka oraz wspomniani już Michał Szkil i Michał Tomaszczyk.
Festiwal zakończy koncert finałowy w auli widowiskowej Zespołu Szkół Katolickich. Zaprezentują się na nim saksofonista Maciej Kociński i jeden z najlepszych europejskich zespołów jazzowych – Trio RGG, czyli Przemysław Raminiak – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas i Krzysztof Gradziuk – perkusja.
– Maciej „Kocin” Kociński przywiezie masę saksofonów, jeszcze EWI – to jakby skrzyżowanie saksofonu z syntezatorem – wyjaśnia Dziewa. – Poza tym obłoży się komputerami, elektronicznymi instrumentami i zabierze nas w świat najwspanialszych dźwięków. Nie chcę określać go „człowiek-orkiestra”, bo wtedy kojarzy się to z jakimś popisem, a „Kocin” to prawdziwie piękna muzyka. Trio RGG – wystarczy chyba gdy powiem, że ten zespół najczęściej prezentuję w moich audycjach „Bliżej Jazzu”. Obecnie nie znam grupy, w której byłoby aż tak głębokie, wręcz telepatyczne porozumienie między muzykami. Są czarodziejami nastroju, piękna.
Festiwal rozwija się z każdym rokiem, będąc już  – w przededniu dopiero piątej edycji – jedną z najbardziej liczących się imprez jazzowych w kraju.
– Przygotowując pierwszą edycję nie myślałem o tym czy będzie kontynuacja – ocenia Dziewa. – Raczej skupiłem się aby  „wyszła” ta pierwsza. Dopiero w podsumowaniu tamtego festiwalu doszliśmy do wniosku, że trzeba to kontynuować. Nie spodziewałem się, że  zainteresowanie festiwalem będzie aż tak duże. Zarówno ze strony uczestników - z Polski i zagranicy -  konkursu na Nową Nadzieję Jazzu, potencjalnych wykonawców, jak też osób pragnących pomóc przy organizacji festiwalu. Czyli chyba dużo osób kocha jazz!

Wojciech Chamryk

190729010534.gif

 
Zobacz także
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę