Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Jazzowe wydarzenie w Łomży

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Novum Jazz Festival. Przez trzy dni miłośników dobrej muzyki czeka wiele atrakcji: koncerty gwiazd i bardzo silnie obsadzony konkurs na Nową Nadzieję Jazzu, w którym wystartuje 16. wybitnie utalentowanych młodych muzyków. – To piąta edycja festiwalu – podkreśla jego dyrektor artystyczny, Mirosław Dziewa. – Starałem się tak ułożyć program, aby każdy dzień był jakoś wyróżniony, aby w każdym koncercie wystąpiły gwiazdy jazzu!

Program tegorocznej edycji Novum Jazz Festival jest bardzo urozmaicony. Organizatorzy postanowili dać szansę pokazania się jeszcze większej liczbie młodych wykonawców, którzy udowadniają w Polsce i na całym świecie, że młody polski jazz ma się tak dobrze, jak nigdy dotąd.
W piątek zaprezentują się kwartet pianisty Michała Szkila oraz Maciej Grzywacz Trio.
–  Michał Szkil dał się poznać na poprzednich naszych festiwalach, zdobywając II miejsce w ubiegłym roku –  mówi Dziewa. –  Absolutnie wybitną postacią w tym kwartecie jest też puzonista Michał Tomaszczyk. To ewenement. Nagród i wyróżnień zdobył tyle, że mógłbym chyba wyliczając je zapełnić dwie kartki A4. Maciej Grzywacz –  tego gitarzystę osobiście uważam za najlepszego w Polsce. Wystąpi ze znakomitymi: Michałem Barańskim - kontrabas i Łukaszem Żytą – bębny.
Równie ciekawie zapowiada się sobotni wieczór. Jako pierwsza zagra polsko – niemiecka grupa Tone Row. Jej liderem jest pianista Sebastian Zawadzki, zdobywca Grand Prix ubiegłorocznego Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej w Łomży.
Po nich, melomanów czeka prawdziwe wydarzenie: występ Wierba - Schmidt Quintet z gościnnym udziałem wybitnego saksofonisty Piotra Barona. Wszyscy wymienieni muzycy są doskonale znani w Łomży. Młodzi instrumentaliści byli laureatami i zwycięzcami konkursu Novum Jazz Festival oraz zdobyli wiele nagród na innych festiwalach w kraju i za granicą.
Trzeci dzień festiwalu rozpoczną zmagania o Grand Prix części konkursowej. Weźmie w nich udział 16. uczestników. Poziom tegorocznego konkursu będzie chyba najwyższy w całej historii imprezy. Większość biorących w nim udział muzyków jest bowiem nie tylko studentami czy absolwentami polskich i zagranicznych uczelni wyższych. Są wśród nich liczni stypendyści i laureaci prestiżowych konkursów, w tym międzynarodowych: Michał Ciesielski, Marcin Kaletka oraz wspomniani już Michał Szkil i Michał Tomaszczyk.
Festiwal zakończy koncert finałowy w auli widowiskowej Zespołu Szkół Katolickich. Zaprezentują się na nim saksofonista Maciej Kociński i jeden z najlepszych europejskich zespołów jazzowych – Trio RGG, czyli Przemysław Raminiak – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas i Krzysztof Gradziuk – perkusja.
– Maciej „Kocin” Kociński przywiezie masę saksofonów, jeszcze EWI – to jakby skrzyżowanie saksofonu z syntezatorem – wyjaśnia Dziewa. – Poza tym obłoży się komputerami, elektronicznymi instrumentami i zabierze nas w świat najwspanialszych dźwięków. Nie chcę określać go „człowiek-orkiestra”, bo wtedy kojarzy się to z jakimś popisem, a „Kocin” to prawdziwie piękna muzyka. Trio RGG – wystarczy chyba gdy powiem, że ten zespół najczęściej prezentuję w moich audycjach „Bliżej Jazzu”. Obecnie nie znam grupy, w której byłoby aż tak głębokie, wręcz telepatyczne porozumienie między muzykami. Są czarodziejami nastroju, piękna.
Festiwal rozwija się z każdym rokiem, będąc już  – w przededniu dopiero piątej edycji – jedną z najbardziej liczących się imprez jazzowych w kraju.
– Przygotowując pierwszą edycję nie myślałem o tym czy będzie kontynuacja – ocenia Dziewa. – Raczej skupiłem się aby  „wyszła” ta pierwsza. Dopiero w podsumowaniu tamtego festiwalu doszliśmy do wniosku, że trzeba to kontynuować. Nie spodziewałem się, że  zainteresowanie festiwalem będzie aż tak duże. Zarówno ze strony uczestników - z Polski i zagranicy -  konkursu na Nową Nadzieję Jazzu, potencjalnych wykonawców, jak też osób pragnących pomóc przy organizacji festiwalu. Czyli chyba dużo osób kocha jazz!

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę