Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Bajkowa noc w bibliotece

Takiej imprezy w Łomży oraz w istniejącym od 54 lat Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej jeszcze nie było. „Noc w Bibliotece” przyciągnęła setki zainteresowanych, na których czekała moc atrakcji, konkursów, nagród i słodkości. – Po czymś takim będę tu przychodzić jeszcze chętniej! – mówiła 11-letnia Kasia. – A my chcielibyśmy, żeby zabawa trwała do rana! – deklarował w imieniu gromadki rozbrykanych kolegów 8-letni Bartek.

„Noc w Bibliotece”
– Chcieliśmy pokazać tą imprezą, że biblioteka istnieje –  podkreśla Krystyna Sobocińska dyrektor MBP. – Wypełnia swoje podstawowe funkcje, związane z udostępnianiem tradycyjnych zbiorów, ale nie tylko. Biblioteka coraz częściej spełnia też bowiem inną rolę – miejsca, gdzie można przyjść, miło i ciekawie spędzić czas. W tle tych spotkań czy imprez jest oczywiście książka, ale – szczególnie w przypadku Oddziału dla Dzieci – jest też miejscem dobrej zabawy. Dzieciaki czują się tu dobrze, a rodzice mogą je przyprowadzić na różne zajęcia wiedząc, że będzie to czas spędzony bezpiecznie i z pożytkiem.
„Noc w Bibliotece” zakończyła w Łomży  IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek „Biblioteka ciągle w grze”. W ciągu czterech godzin przez bibliotekę przewinęło się kilkaset osób: dzieci, młodzieży oraz dorosłych opiekunów. Spotkanie rozpoczęło odczytanie listu od mieszkańców książkowych krain. Wiele emocji wywołało zwiedzanie owych krain i zdobywanie kolejnych magicznych kluczy, potrzebnych do dalszej wędrówki. Nie brakowało w nich akcentów edukacyjno – historycznych, jak etapy powstawania pisma czy historii książki na przestrzeni wieków. Wielkim powodzeniem cieszyły się liczne konkursy: „Jeszcze inna historia” z tworzeniem alternatywnych wersji znanych bajek, „Jaki to wiersz”, w którym dzieci miały podać tytuł i autora wiersza na podstawie ilustracji oraz „Dobieranie w pary książkowych przyjaciół”. Były też przedstawienia teatralne. Dzieci z klasy I B Szkoły Podstawowej Nr 7 zaprezentowały „Jelenia z Łomży”, a liczna grupa młodzieży z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących w Łomży przedstawiła „Calineczkę”. Imprezę zakończyło podzielenie efektownego, ozdobionego stosownym napisem tortu.
– Jestem bardzo mile zaskoczona tym, że impreza cieszyła się takim zainteresowaniem, że przyszło aż tylu ludzi – ocenia dyrektor Sobocińska. – Naprawdę nie przypuszczałam, że tak to się skończy, tym bardziej, że taką imprezę zorganizowaliśmy po raz pierwszy. Dzieciom podobały się spektakle jak i to, co działo się potem. Mimo późnej pory nie chciały opuszczać pomieszczeń biblioteki – dowodzi to, że bawiły się bardzo dobrze!

Biblioteka wczoraj a dzisiaj
Hasło promujące tegoroczną edycję Tygodnia Bibliotek - „Biblioteka ciągle w grze”  można odczytać i rozumieć dwojako.
– Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowując hasło na kolejny Tydzień Bibliotek sugerowało się pewnie zbliżającymi się mistrzostwami EURO 2012, ale chodziło też o drugą stronę – zauważa Krystyna Sobocińska. – Biblioteki i książki są wciąż w grze!
Dzisiejsza biblioteka nie jest już tym samym miejscem, które większość z nas pamięta sprzed kilku, kilkunastu czy więcej lat. Wiele się od tego czasu zmieniło. Oczywiście podstawą zbiorów wciąż są tradycyjne książki.  Na przykład Oddział dla Dzieci ma ich ponad 30 tysięcy, w tym wiele do wykorzystania na miejscu, w czytelni. Jednak w owej czytelni poczesne miejsce zajmują trzy stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do internetu. Komputery są też wykorzystywane w codziennej pracy – dzięki programowi MAK, umożliwiającemu sprawdzenie, w której z łomżyńskich bibliotek znajduje się potrzebna czytelnikowi książka.
Oddział dla Dzieci sąsiaduje z Oddziałem Zbiorów Specjalnych. Można w nim jeszcze wypożyczyć kasety magnetofonowe, płyty gramofonowe czy kasety video, jednak z roku na rok wzrasta liczba nowości. Są to przede wszystkim tak poszukiwane przez młodszych oraz starszych czytelników – w tym osoby niedowidzące i niewidome – audiobooki czyli książki do słuchania oraz płyty CD i DVD.
– Audiobooki są uzupełnieniem tradycyjnych zbiorów książkowych i stają się coraz bardziej popularne – potwierdza dyrektor Sobocińska. – Zazwyczaj jest tak, że czytelnicy, sięgający po książkę tradycyjną, nie uciekają też od nowych propozycji, jak czytniki czy audiobooki. Z kolei miłośnicy czytników elektronicznych też często sięgają po książkę tradycyjną. Ale mimo tego, że wchodzą nowe technologie, że zmienia się otoczenie, w którym bibliotekom przychodzi pracować, nie oznacza to zmierzchu biblioteki czy książki.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę