Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

„Miejsce na wiersz” zawsze i wszędzie

Główne zdjęcie
Beata Gryszkiewicz z Litwy zwyciężyła tegoroczną edycję konkursu „Miejsce na wiersz”

Beata Gryszkiewicz z Litwy zwyciężyła w konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”, a uczennice łomżyńskich szkół: Magdalena Kocoń i Pamela Olender zdobyły ex aequo drugie miejsce. Konkurs, popularyzujący polską poezję w kraju i za granicą odbył się już po raz dziewiąty. W tegorocznej edycji wzięło udział 23 młodych recytatorów, w tym trzy młode dziewczyny z Wilna.

Konkurs „Miejsce na wiersz”  –  zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury i Oświaty „Logos” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Odział w Łomży –  odbył się już tradycyjnie w Klubie Jednostki Wojskowej 1511. Młodych ludzi przyciągnęło do Łomży umiłowanie ojczystej mowy i poezji. Przyjechali nie tylko z północno-wschodniej Polski, ale również z Litwy. Każdy z recytatorów przygotował dwa - dowolnie wybrane –  utwory poetyckie. Były wśród nich dzieła ponadczasowe i doskonale znane, jak wiersze Czesława Miłosza czy przewodniczącego jury Tadeusza Mocarskiego. Liczną grupę stanowiły utwory poetów lokalnych: Jana Kulki, Henryka Gały, Jarosława Choromańskiego i zasiadającego w jury Marka Lechowicza. Nie zabrakło też utworów mniej popularnych czy napisanych przez młodych twórców, zgodnie z założeniami konkursu, że recytatorzy mogą przygotować również wiersze poetów ze swego regionu. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale zwycięstwo reprezentantki Litwy było bezdyskusyjne. Jury, oceniając wykonawców brało pod uwagę: akcent, dykcję, dobór repertuaru, umiejętność interpretacji i zrozumienie tekstu.
– Nie spodziewałam się pierwszego miejsca, myślę, że wszyscy byli go godni – mówi laureatka I nagrody Beata Gryszkiewicz. – Jestem w Łomży już po raz drugi, w ubiegłym roku zajęłam trzecie  miejsce. Uczęszczam do Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie. Poezją interesuję się od piątej klasy – teraz jestem w ósmej i mam 15 lat.
Pozostałe nagrody i wyróżnienia otrzymały:
II miejsce ex aequo: Magdalena Kocoń – Gimnazjum Katolickie w Łomży oraz Pamela Olender z Państwowego Gimnazjum Nr 1 w Łomży,
III miejsce: Joanna Marczuk z Bielskiego Domu Kultury.
Wyróżnienia: Wiesława Macutkiewicz i Anna Kazakiewicz (Wilno) oraz Katarzyna Dłużniewska, Katarzyna Duda, Weronika Wiśniewska i Aleksandra Polak z Łomży.
– Poziom konkursu jest zawsze bardzo wysoki, mimo bardzo zróżnicowanego repertuaru – podkreśla Hanka  Gałązka – Prezes Zarządu Stowarzyszenia  „Wspólnota Polska” Oddział  w Łomży. – W tym roku mieliśmy wyjątkowo dużo uczestników. Młodzi ludzie znaleźli miejsce na wiersz w swoim życiu. Jest to piękne, że w tej gonitwie współczesnych czasów mają czas i miejsce na poezję. Dziękuję też naszym rodakom z Wileńszczyzny – za ich wytrwałość, za to, że co roku do nas przyjeżdżają. W ich sercach jest nie tylko miejsce na wiersz, ale i na Łomżę, co bardzo nas cieszy!

Tekst i zdjęcia: Wojciech Chamryk

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę