Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Studenci „Jagiellonki” na komendzie

Dwudziestoosobowa grupa studentów wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa gościła przez trzy dni w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz przez dzień w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży. Celem wizyty była konfrontacja teorii z wykładów i ćwiczeń z praktyką stróżów prawa.

- Przygotowaliśmy wyjazd z myślą o spotkaniu z innymi wykładowcami niż uniwersyteccy, tak jak w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, oraz z praktykami, którzy na co dzień zajmują się prowadzeniem śledztw i pracą operacyjną – wyjaśnia Jakub Wit, student trzeciego roku i przewodniczący sekcji kryminalnej Towarzystwa Bibliotek Słuchaczów Prawa, jakie działa na UJ od 1851 roku. - Działamy pod opieką magistra Antoniego Chyry oraz magistra Ryszarda Krawczyka. Jedną z atrakcji było, m.in., zabezpieczanie śladów na miejscu zdarzenia w Szczytnie oraz poznanie nowoczesnego wyposażenia pojazdów policyjnych i metodach stosowanych przez przestępców w Łomży. Ważna dla nas była również rozmowa z ludźmi od prewencji, ponieważ o roli tzw. miękkiej prewencji, czyli kontaktach ze społecznością lokalną  dużo mówi nam profesor Janina Czapska.
W Łomży młodzi studenci prawa UJ spotkali się z policjantami najpierw w siedzibie KMP przy ul. Partyzantów, a potem w głównej placówce przy ul. Wojska Polskiego.    Swoimi doświadczeniami dzielili się, m.in., zastępca naczelnik wydziału ruchu drogowego aspirant sztabowy Sławomir Runo, naczelnik wydziału prewencji podkomisarz Lech Waniewski, naczelnik wydziału do walki z przestępczością narkotykową podinspektor Bartosz Murat i podinspektor Dariusz Makowski, naczelnik wydziału kryminalnego.
O strukturze KMP w Łomży opowiadał komendant miejski inspektor Andrzej Ryński. Goście mogli dowiedzieć się, na przykład, że etatowo pracuje w Łomży i posterunkach w Jedwabnem, Nowogrodzie i Śniadowie 210 policjantów, których wspiera 79 pracowników cywilnych.
- Łomża to miasto na szlaku, gdzie panuje duży ruch tirów, przemyt osób, papierosów i narkotyków – informował insp. Ryński. - Praca tutaj nie jest łatwa ze względu na rozległość terenu, długotrwałe choroby funkcjonariuszy i wolne wakaty. Posterunek w Jedwabnem to ciężki teren ze względu na cmentarz ofiar '41 i pielgrzymki oraz wycieczki z Izraela, natomiast w Nowogrodzie działają grupy przestępcze, na granicy z mazowiecką Ostrołęką.
Komendant Ryński w ciekawy sposób, czasem nawet anegdotyczny, opowiadał o dobrej współpracy ze szkołami, ciężkiej i wielozadaniowej służbie dzielnicowych oraz niebezpiecznej misji 45 funkcjonariuszy wydziału kryminalnego. Stwierdził, że policjanci z dziewięcioletnim stażem to „doświadczeni gliniarze, którzy po trzech latach uczą młodszych i nie mogą poprzestać na szkoleniach”.
Studenci pytali, m.in., o skalę przestępstw komputerowych, przemyt samochodów z Zachodu i współpracę z innymi służbami mundurowymi. Chwalili organizację pobytu i ciekawy program praktyk.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę