Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Mural w Wiźnie

Główne zdjęcie
fot. wizna1939.eu

Przez trzy dni studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska pod kierunkiem znanego grafika i muralisty Rafała Roskowińskiego na ścianie jednego z budynków w Wiźnie stworzyli wielkie malowidło. Powstało na podstawie zdjęcia archiwalnego (6x8cm), wykonanego przez niemieckiego żołnierza w 10 września 1939r.. Mural powstał dokładnie w tym samym miejscu, w którym zdjęcie zostało wykonane, o czym świadczy utrwalony na zdjęciu, istniejący do dziś budynek mieszkalny przy ul. Czarnieckiego 159 (dawn. ul. Długa) – podkreśla Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” .

fot. wizna1939.eu
fot. wizna1939.eu
fot. wizna1939.eu
fot. wizna1939.eu
fot. wizna1939.eu
fot. wizna1939.eu

- Namalowany na ścianie budynku wzruszający obraz wyczerpanych i smutnych żołnierzy polskich, podkomendnych kpt. Władysława Raginisa, spożywających chleb i rozmyślających o czekającym ich losie w niemieckiej niewoli, jest niewątpliwie wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim upamiętnia ciekawy, choć smutny epizod wojenny Września 1939r., epizod z historii Wizny i Polski – dodaje Szymanowski.
Mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale patronat nad przedsięwzięciem objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
- Ten mural, to swoisty „pomnik” wystawiony naszym żołnierzom – podkreśla Szymanowski.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę