piątek, 17 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Makulatura to nie śmieć!

Aż 11 nagród i 8 wyróżnień zdobyli uczniowie łomżyńskich szkół w ogólnopolskim konkursie ekologiczno - plastycznym „Makulatura to nie śmieć”. Nagrodzone i wybrane na wystawę prace zaprezentowano w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. – Robiłam swoją pracę jakieś dwie godziny – mówi 9-letnia Ula Sulkowska ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Łomży. – Najpierw narysowałam autobus i potem dopiero go wykleiłam. Bardzo lubię uczestniczyć w różnych konkursach, a ten był naprawdę bardzo ciekawy!

Na konkurs zakwalifikowano 384 prace z całej Polski. Najliczniej reprezentowana była Łomża, ale sporo prac nadesłano z tak odległych miast jak Gdynia, Gliwice czy Wałbrzych. Uczestnicy konkursu rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klas I – III i IV – VI szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Jury w składzie: Anna Bureś,  Przemysław Karwowski i  Ivayla Żivkowa – Świtajewska,  podkreślając bardzo wysoki poziom prac zdecydowało nagrodzić i wyróżnić aż 32 młodych artystów. Szczególną uwagę jury zwracało na pomysłowość w wykorzystaniu gazet, tektury i innych rodzajów makulatury, wartość artystyczną oraz kreatywność, widoczną szczególnie w pracach z wykonanego własnoręcznie papieru czerpanego. Na wystawę pokonkursową zakwalifikowano również blisko 80 najlepszych prac spośród nie nagrodzonych. Wielką atrakcją imprezy okazał się też pokaz robienia papieru czerpanego – chętnych do jego samodzielnego wykonania było wielu.
– Papieru jest w nadmiarze i na ogół nie umiemy go szanować – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK – DŚT. – A jest przecież materiałem bardzo wdzięcznym plastycznie, który można ponownie wykorzystać. Dlatego zorganizowaliśmy ten konkurs, by pokazać dzieciom, że z makulatury też można stworzyć dzieła sztuki.
– Chcemy też zwrócić uwagę na selektywną zbiórkę i recykling odpadów – dodaje Anna Bureś, instruktor plastyczny MDK-DŚT i inicjatorka konkursu. – Chcielibyśmy wśród uczestników konkursu zmienić system wartości i przyzwyczajeń w celu ograniczenia ilości odpadów, rozwijania zachowań i postaw oszczędnościowego i selektywnego ich traktowania. Makulatura może też być znakomitym środkiem artystycznego wyrazu. Można z niej zrobić papier czerpany, ciekawe kompozycje malarskie, formy przestrzenne czy przedmioty użytkowe. Jest tylko kwestią wyobraźni wykorzystanie tak powszechnego i taniego tworzywa. Namawiamy do częstszego sięgania po makulaturę, która daje nieograniczone możliwości kreatywnym nauczycielom plastyki i jest doskonałym materiałem dla dziecięcej twórczości.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0