Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Chopin na jazzowo

Utwory najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina w jazzowych opracowaniach rozbrzmiały w Łomży jakby na wiwat Konstytucji 3 Maja. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej poprowadził wybitny dyrygent Bohdan Jarmołowicz, zaś w głównej roli wystąpiło składające się z wyśmienitych muzyków jazzowe trio pianisty Filipa Wojciechowskiego. – Moim kolegom udało się połączyć to, co najlepsze w muzyce jazzowej z autentycznym pięknem utworów Chopina – podkreśla Bohdan Jarmołowicz.

Koncert okazał się prawdziwym muzycznym wydarzeniem, symbolicznie wieńczącym łomżyńskie obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Połączone składy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz zespołu  Filipa Wojciechowskiego zinterpretowały i zagrały utwory Chopina w porywający sposób. Muzycy nie zapomnieli o podkreśleniu ich oryginalnej, opartej na polskim folklorze melodyki, uwypuklając jednocześnie elementy świadczące o kunszcie kompozytora jako pianisty. Nie zabrakło też partii improwizowanych o czysto jazzowym charakterze, w których, poza liderem, kilkakrotnie ogromnymi umiejętnościami popisali się kontrabasista Paweł Pańta oraz perkusista Cezary Konrad. Program koncertu dopełniły wirtuozowskie opracowania „Preludium B-dur” Bacha i „Rondo alla Turca” Mozarta. Żywiołowa reakcja publiczności sprawiła, że koncert zakończył bis: wiązanka fragmentów znanych kompozycji Ludwiga van Beethovena  i Wolfganga Amadeusza Mozarta.
– Zaproponowałem Chopina na ten świąteczny koncert, żeby podkreślić narodowy charakter tej muzyki – mówi Bohdan Jarmołowicz. – Były różne możliwości, ale z dyrekcją Filharmonii zdecydowaliśmy, że jest to najlepszy wybór. To  przecież piękna, polska muzyka, a Filip Wojciechowski jest wybitnym pianistą, który nadaje jej szczególnego charakteru Ale nie chcieliśmy, żeby było to coś w rodzaju akademii: napuszonej, sztucznej i poważnej. Gramy Chopina w taki sposób, żeby ludzie mieli z tego radość.
– My też mieliśmy wielką radość z gry z orkiestrą kameralną łomżyńskiej Filharmonii pod batutą Bohdana Jarmołowicza – dodaje Filip Wojciechowski. – Był to koncert w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, z muzyką Chopina – elementy patriotyczne pięknie skomponowały się z muzyką.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

210305125821.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę