Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Sucho w lasach...

W stacji Dębniki pod Nowogrodem wilgotność ściółki leśnej dziś w południe wynosiła mniej niż 5%, a temperatura powietrza przekraczała 27 st. Celsjusza. W lasach w całym regionie obowiązuje najwyższy, III stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o ostrożność i przypominają, że w lesie, jak również w odległości 100 m od lasu, nie wolno używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów. Niedozwolone jest również wypalanie traw oraz grillowanie i rozpalanie ognisk poza miejscami wyznaczonymi.

Obecnie wilgotność ściółki zbliża się do wartości porównywalnej z wilgotnością mebli w naszych mieszkaniach, czy też wilgotnością kartki papieru – ostrzegają leśnicy i przypominają, że główną przyczyną pożarów są podpalenia oraz nieostrożność dorosłych. Od stycznia 2012 r. odnotowano w Lasach Państwowych już 1088 pożarów lasów o łącznej powierzchni ponad 576 ha.

Leśnicy coraz częściej zerkają w niebo i wypatrują deszczowych chmur. Tymczasem  prognozy pogody zmieniają się. Z zapowiadanych na jutro znaczących opadów może wyjść tylko przelotny deszczyk, a i w kilku kolejnych dniach raczej będzie upalnie niż deszczowo. Leśnicy mają w zanadrzu mają jeszcze możliwość wprowadzenia całkowitego zakaz wstępu do lasu - wprowadza go nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10% - ale z tej możliwości woleliby nie korzystać.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę