czwartek, 17 października 2019 napisz DONOS@

Flagi biało-czerwone w hołdzie pamięci bohaterów

- Flaga biało-czerwona to symbol naszej wolności, niepodległości i suwerenności, za którą Polacy wiele razy przelewali krew – mówi młoda łomżynianka Daria Chełstowska, która z mamą Zofią przyszła w skwarne południe, 2. maja, na Stary Rynek, aby odebrać biało-czerwoną flagę od posła Lecha Antoniego Kołakowskiego (PiS). Poseł flagi rozdawał po raz drugi z okazji ustanowionego w 2004 r. Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Poseł Lech Antoni Kołakowski rozdaje flagi
Poseł Lech Antoni Kołakowski rozdaje flagi
Poseł Lech Antoni Kołakowski rozdaje flagi
Poseł Lech Antoni Kołakowski rozdaje flagi

Dumnie oparte o granatowe auto flagi czekały w centrum starówki głównie na dziennikarzy łomżyńskich mediów, których przybyło dwa razy więcej niż innych – niespełna dziesięcioro - mieszkańców. Niektórzy tylko z daleka, siedząc w cieniu drzewek lub wychodząc z hali targowej, ze zdziwieniem obserwowali niespodziewany „happening”.
- Uznałem, że w Dniu Flagi RP należy w centrum Łomży rozdawać flagi, abyśmy pamiętali o naszej tradycji, kulturze i historii – tak poseł odpowiedział na pytanie, dlaczego rozdaje flagi dziennikarzom i przechodniom. - Dzisiaj w ten sposób możemy złożyć hołd tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.
Zdaniem posła Kołakowskiego, w polskiej historii najsilniej odcisnęły się czasy powstań narodowych – listopadowego 1830 roku i styczniowego 1863 roku oraz walki na frontach I wojny światowej 1914-1918, gdy trzy miliony Polaków było pod bronią i flagami trzech zaborców. Okres odzyskiwania niepodległości i walki o nią w 1920 roku z bolszewikami to preludium do gehenny II wojny światowej: kampanii wrześniowej '39 i bitew na dwa fronty z Niemcami i Sowietami. 
- Wiele opowieści rodzinnych dotyczyło okresu drugiej wojny światowej, zwłaszcza września 1939 r., okresu okupacji i Armii Krajowej – wspominał  poseł PiS Lech Antoni Kołakowski, któremu towarzyszyli koledzy: Wiesław Grzymała i Janusz Mieczkowski. - Na losach naszej rodziny mocno odcisnęło się także wywożenie na Syberię. Najbliżsi, których to okrutnie dotknęło, już odeszli, ale pamiętamy: i członkowie mojej rodziny, i mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej, bo wszyscy zawdzięczamy wolność i pokój tym, którzy za nas oddawali życie.
Zofia Chełstowska dla znaku pamięci o bohaterach przeszłości również wybrała się na Stary Rynek. Oczywiście, z szacunkiem dla żołnierzy I i II wojny światowej, ale także z refleksją o ofiarach katastrofy smoleńskiej 10. kwietnia 2010 r. Z refleksją o 96 ofiarach - z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele - które zamierzały za życia oddać hołd ponad 20 tysiącom innych ofiar, zamordowanym w 1940 r. przez Sowietów strzałem w tył głowy w Katyniu...

Mirosław R. Derewońko
Fot.: Marek Maliszewski


 
190904015236.gif
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę