Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

„Kwietniowe śmieciobranie w Parku” jeszcze nie jest skończone

Główne zdjęcie
fot. ŁPKDN

Około 400 uczniów z 10 szkół z Łomży i okolicy sprzątało Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Zorganizowana przez Park i Nadleśnictwo Łomża akcja odbyła się pod hasłem „Kwietniowe śmieciobranie w Parku”. - Uprzątnięte zostały najbardziej zanieczyszczone pobocza po dwóch stronach rzeki, czyli: okolice mostu Hubala, rezerwat Kalinowo, okolice wsi Kalinowo, Drozdowo i Piątnica, pobocza przy Olszynie Krzewskiej, brzegi Łojewka na wysokości Bronowa, droga prowadząca z Bronowa na wieżę widokową, okolice Pniewa, Siemień, Rybno i las za Kotami w kierunku na Kossaki Nadbielne – podają organizatorzy akcji. - Do uprzątnięcia pozostały jeszcze Wzgórza Królowej Bony – dodają mając nadzieje, że zgłosi się jeszcze grupa chętna do sprzątania.

fot. ŁPKDN
fot. ŁPKDN
fot. ŁPKDN
fot. ŁPKDN
fot. ŁPKDN
fot. ŁPKDN

- Na całą akcję zużytych zostało kilkaset worków -  w pewnym momencie straciliśmy już rachubę. A przecież nie wszystkie śmieci można było zapakować. Te większe zbierane były luzem – podają organizatorzy.
W zebranych „skarbach” królowały butelki plastikowe i szklane, puszki, folie po belach oraz całe worki z odpadami z gospodarstw domowych i odpady wielkogabarytowe (telewizory, lodówki, pralki). Często były to odpady zalegające od kilku lat, częściowo wrośnięte w ziemię. W kilku miejscach dzieci natknęły się też na wyrzucone do rowów worki z padłymi zwierzętami.  Wszystkie zebrane odpady były na bieżąco odwożone na wysypisko.
- Celem naszej akcji było pokazanie problemu śmieciowego na terenie Gminy Łomża, Piątnica i Wizna – podają organizatorzy. - Sprzątaliśmy jedynie pobocza, a zebraliśmy tak wiele odpadów. Aż strach pomyśleć co się dzieje głębiej w lasach, z dala od bardziej uczęszczanych dróg. Ale i na to mamy pomysły. Chcemy stworzyć mapę nielegalnych wysypisk na terenie Parku, mapę, którą będą tworzyć sami mieszkańcy, dzwoniąc do nas anonimowo i zostawiając namiary na dzikie wysypisko. Park, jako instytucja zajmująca się m. in. ochroną środowiska, będzie dalej przekazywać te informacje do instytucji, które mają większe kompetencje w walce z nielegalnymi wysypiskami, czyli do gmin. Może razem, wspólnie uda nam się zlikwidować te wstydliwe miejsca.

Dodajmy, że w akcji „Kwietniowe śmieciobranie w Parku” wzięły udział: SP Drozdowo, SP Piątnica, SP Rakowo, SP Wizna, SP Mały Płock, SP nr 9 w Łomży, III LO w Łomży, ZST i O nr 4 w Łomży, SP Pniewo i SP Lutostań.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę