Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Tajemniczy świat grafiki

Wystawę grafiki Marceliny Grabowskiej – Piątek otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej. Prace pochodzącej z Wrocławia artystki prezentowane są w Łomży już po raz trzeci. – Jest to swoista księga niesamowitości, odbicie wewnętrznego świata i emocji autorki – podkreśla Karolina Skłodowska, kierownik Galerii Sztuki Współczesnej.

– Marcelina Grabowska – Piątek jest znana w Łomży – mówi Karolina Skłodowska. – Pokazywała u nas swoje prace po raz pierwszy w 1999r. Później, w 2002r., wspólnie z rodzicami: tatą, Piotrem Grabowskim, który prezentował swoje malarstwo i gobeliny oraz mamą, która zajmuje się ceramiką.
Tym razem na wystawę trafił reprezentatywny wybór prac artystki z lat 1998 – 2012, pokazujący jednocześnie jej najbardziej udane grafiki sprzed lat oraz dzieła najnowsze.
Nie można przejść obok nich obojętnie. Świat na grafikach Marceliny Grabowskiej – Piątek urzeka bowiem złożonością. „Wyznawcy zapomnianych idei”  lub „Zapisane wiatrem” mogą kojarzyć się z ilustracjami z XIX czy początków XX stulecia. Inne grafiki, jak „Nieuniknioność snu” oraz „Jak cichy gołębi lot” inspirowane są mrocznymi dokonaniami Hieronima Boscha. „W pułapce czasu”  to pełna refleksji metaforyczna zaduma nad wplecionym w codzienny rytm zajęć i obowiązków człowiekiem, przytłoczonym – dosłownie i w przenośni – przez zegarowe mechanizmy. Nie brakuje też licznych odniesień do mitologii, religii, filozoficznych czy metafizycznych rozważań. A wszystko to podane w niezwykle  dopracowanej formie graficznej, urzekającej bogactwem wątków, bardzo oryginalnych pomysłów własnych i rozległych inspiracji.
– Artystka wykreowała swój własny świat – ocenia Karolina Skłodowska. – Jest to świat obcy, tajemniczy, ale jednocześnie kojarzący się z tym, co ponadrzeczywiste, co dzieje się w naszej wyobraźni i fantazji. Niektóre z zaludniających go postaci - chociaż niesamowite, tajemnicze i zagadkowe - zarazem gdzieś tam majaczą w naszej wyobraźni, są śladami naszych wrażeń i wspomnień. Jej grafiki są rozpoznawalne od lat i Marcelina Grabowska – Piątek może poszczycić się umiejętnością tworzenia świata, którego tak naprawdę nie ma. Jednak wyrazistość, dopracowanie detali, wprowadzanie różnych elementów architektury, posługiwanie się fragmentami starego malarstwa, elementami mitologii sprawiają, że ten świat, chociaż jest nieprawdopodobny – wygląda realnie.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę