Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

59 DH Ptaki Ptakom działa i się nie poddaje

59 Drużyna Harcerska „Ptaki Ptakom” w sobotę miała swoją pierwszą zbiórkę po rozwiązaniu. Dziś skupia około 35 harcerzy i wszystko wskazuje na to, że mimo decyzji o jej rozwiązaniu działa nadal i... będzie jeszcze silniejsza.

59 Drużyna Harcerska została rozwiązana 11 kwietnia br. rozkazem L4 druhny komendant hm. Doroty Górskiej, a jednak jest nadal zaangażowania w akcję przenoszenia płazów przez jezdnię w okolicy Kalinowa. Drużyna, tak jak przez wiele ostatnich lat, rozstawiła przeprawę dla żab już 13 kwietnia i codziennie harcerze i harcerki przenoszą żaby na drugą stronę drogi, a następnie wracają na lekcje do szkoły. W piątek Drużyna otrzymała ufundowany przez prezydenta Łomża wolny bilet na przejazdy autobusowe łomżyńską komunikacją miejską. Bilet nie jest imienny i jest wystawiony na całą drużynę, dzięki temu harcerze będą dojeżdżać szybciej, aby „nieść chętną pomoc bliźnim”, jak to jest zapisane w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Bilet jest ważny do 20 kwietnia 2017 roku.

Zbiórka po rozwiązaniu
„Zapraszam na zbiórkę 21.04 o godz. 14:00 przy hali sportowej przy ul. Ks. Anny. Jeżeli nie chcesz w niej być, nie przychodź. Potraktuję do jako zrezygnowanie z członkostwa. A jeżeli nie zgadzasz się z rozwiązaniem drużyny, to czekam na Ciebie” – takiego sms’a dostali członkowie drużyny wczoraj i odzew był nie mały.
Na tą zbiórkę przyszło kilkanaście osób, którym zależy na istnieniu drużyny. Przyszły także inne osoby na zbiórkę, którzy bardzo chcą dołączyć do drużyny (Daria Jabłońska, Martyna Sokalska i Małgorzata Kozłowska), harcerka z innej łomżyńskiej drużyny, która chce do nas dołączyć, a także dwie osoby ze starej kadry sprzed kilku lat (Maciej Mieczkowski i Elwira Makowska. 15 osób przysłało esemesa że są poza miastem z rodzicami i nie mogą uczestniczyć ale są w drużynie i jej nie opuszczą. Zbiórka, która podbudowała na duchu drużynowego, trwała ponad godzinę.
- „Nasza drużyna będzie istnieć do końca świata. Jestem przekonany, że komendant Chorągwi wie, co zrobić w takiej sytuacji. Jeżeli dla naszej drużyny nie będzie żadnego ratunku, będziemy istnieć w innej organizacji harcerskiej, jaką jest ZHR – mówił Krzysztof Pyczot, drużynowy 59 DH Ptaki Ptakom – W tym przypadku w Łomży będą dwie drużyny o nazwie Ptaki Ptakom. Będzie 59 Męska drużyna Harcerska Ptaki Ptakom i 59 Żeńska Drużyna Harcerska Ptaki Ptakom, ponieważ takie są zasady w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej” czyli tym samym powstanie Komenda Związku Drużyn Harcerstwa Rzeczpospolitej i wiadomo kto będzie komendantem tego związku.
- „Dzisiejsza zbiórka była przeprowadzona dość ciekawie, była pełna wrażeń. Bardzo chciałabym aby ta drużyna istniała, bo harcerstwo jest dla mnie wielką jedną rodziną. Są tam miłe osoby, miła atmosfera, a ja lubię nieść pomoc innym.” – mówi Natalia Bacławska, jedna z harcerek.
Przypominamy, że Chorągiew Białostocka ZHP ma zbadać sprawę rozwiązania 59 Łomżyńskiej Drużyny Harcerskiej Ptaki Ptakom, a w tej sprawie drużynowy już w październiku 2011 roku złożył odpowiednie dokumenty w władzach Chorągwi, które później państwu ujawnimy ale liczymy że kontrola ta wykaże a raczej udowodni niewinność druha Krzysztofa Pyczota.
- „Będziemy chcieli zbadać tą sprawę, jest powołana komisja. Już od dłuższego czasu ustalaliśmy, że chcemy przyjechać zbadać jaka jest sytuacja i podjąć decyzję. Nie można tak jednym machnięciem pióra podjąć decyzji i przekreślić kogoś kto działa od 30 lat – mówi hm. Andrzej Bajkowski, komendant Chorągwi - Trzeba się cieszyć, że jest takie środowisko i jeśli są kłopoty to trzeba rozmawiać. Ja tak uważam – podsumowuje Bajkowski”.
Warto również powiedzieć, że druh Krzysiek dostał ładny prezent, ręcznie robioną szkatułkę od niepełnosprawnego Michała z Wikna (woj. warmińsko-mazurskie), który wspiera drużynę duchowo, od 11 letniej Julii z Bydgoszczy, która podczas ostatniej zbiórki żywności oraz finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży wspierała drużynę, a także od jednego z harcerzy z drużyny.
23 kwietnia 2012 roku ma odbyć się spotkanie Komendanta Chorągwi hm. Andrzeja Bajkowskiego z Komendantką Hufca, hm. Dorotą Górską. W październiku 2011 roku phm. Krzysztof Pyczot w specjalnym piśmie oddał się do dyspozycji władz Chorągwi opisując w nim swoje niezadowolenie z postępowania druhny Komendant hm. Doroty Górskiej i dlatego nie zgadza się z rozwiązaniem drużyny, gdyż nie wolno jej było rozwiązywać. Tylko Komendant Chorągwi mógłby to uczynić, a specjalna Chorągwiana Komisja zbada czy drużynowy Krzysztof Pyczot ma opłacone składki, czy drużyna powinna zapłacić składki, czy druh Krzysztof Pyczot ma kwalifikacje do prowadzenia drużyny, czy druh Krzysztof Pyczot prowadzi dokumentacje drużyny której nigdy komendantka nie próbowała skontrolować w sposób z obowiązującymi zasadami panującym w ZHP oraz wiele innych sprzeczności o które jest oskarżany w mediach i poza nimi przez druhnę harcmistrz Dorotę Górską, która miała wyraźny zakaz ujawniania tych spraw w mediach do czasu wizytacji przez organ chorągwiany. Jeżeli w ZHP w Łomży jest tylko prawo harcmistrz Doroty Górskiej i tylko te prawo obowiązuje, a innego nie ma, to łomżyńskie środowisko harcerskie wzbogaci się o dwie drużyny: 59 Męską Drużynę Harcerską Ptaki Ptakom i 59 Żeńską Drużynę Ptaki Ptakom i wtedy ujawnimy Państwu wszystkie szczegóły tego problemu, jak to zapowiedział druh Krzysztof Pyczot phm.

Paweł Dąbrowski

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę