Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Poseł Kołakowski: nie podnoście wieku emerytalnego rolnikom

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

Interpelację „w sprawie godzących w prawa i byt polskiej wsi, planowanych zmian w systemie emerytalnym rolników, polegających na drastycznym wydłużeniu wieku przechodzenia na emeryturę rolniczą dla kobiet i mężczyzn do 67 lat” skierował do premiera Donalda Tuska poseł Lech Kołakowski. Jak pisze poseł obowiązujące dziś regulacje umożliwiające w praktyce przejście na emeryturę rolniczą po osiągnięciu wieku 55 lat – kobiety i 60 lat – mężczyźni „uwzględniają zarówno uciążliwe warunki i czasowy wymiar pracy w rolnictwie, jak i potrzebę dokonania strukturalnych zmian w tym sektorze gospodarki narodowej”. - Naruszenie tego stanu będzie miało katastrofalne skutki zarówno w wymiarze społecznym jak i gospodarczym – uważa poseł i dodaje „wyrażam swój zdecydowany protest przeciwko działaniem rządu niszczącym polską wieś.”

- W ostatnim okresie do moich biur poselskich zgłaszają się codziennie rolnicy wyrażający swoje oburzenie podejmowanymi przez rząd pracami w kierunku dokonania niekorzystnych, wręcz szkodliwych zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników – napisał poseł Kołakowski do premiera.
Argumentuje, że praca na roli od dawna uważana była za ciężką. Przytacza wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Medycyny Wsi w Lublinie z których wychodzi, że rolnicy prowadzące własne gospodarstwa rolne, pracują w nim średnio o 60% czasu więcej niż określa to kodeks pracy. Tymczasem według projektodawców proponowane zmiany w ubezpieczeniach społecznych rolników - przy wydłużeniu wieku emerytalnego o 7 lat dla mężczyzn i 12 lat dla kobiet - spowodują wzrost emerytury rolniczej  miesięcznie o 25 zł.
- Przy takich założeniach efekty finansowe dla przyszłych emerytów są niewspółmiernie niskie w porównaniu z drastycznie zwiększającymi się kosztami, w postaci wydłużonego okresu pracy i tym samym wnoszenia składek na fundusz emerytalny – zauważa poseł.
Poseł Kołakowski zwraca uwagę także na to, że wydłużenie wieku emerytalnego rolników opóźni o ten sam okres przekazywanie gospodarstw rolnych młodym. Stoi to  w zdecydowanej sprzeczności z prowadzoną już od wielu lat polityką Państwa promującą przejmowanie gospodarstw przez młode pokolenie, a przejawiającą się  w obecnej perspektywie finansowej  2007-2013,  w działaniu PROW pt. „Ułatwienie startu Młodym Rolnikom” i w ocenie posła jest „pogwałceniem przepisów UE”
Na zakończenie interpelacji poseł Lech Kołakowski pyta premiera Tuska czy w prowadzonych przez Rząd pracach nad zmianami w systemie emerytalnym nadal przewiduje się  wydłużenie wieku przechodzenia na emeryturę rolniczą? Jeśli tak to o ile? Czy  proponowane są  takie same zasady jak przy emeryturach pracowniczych? Pyta także o to czy utrzymane zostanie działanie PROW ułatwienie startu młodym rolnikom? I czy Rząd przeprowadził  badania określające wpływ proponowanych zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników na sytuację społeczną i gospodarczą  wsi polskiej w okresie krótko, średnio i długoterminowym? Jeśli tak, to jakie są wyniki tych badań?


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę