Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Łomża chce do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski i prezes SSSE Robert Paweł Żyliński

- Jestem w stu procentach przekonany, że poszerzenie oferty inwestycyjnej Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozytywnie wpłynie na rynek pracy w Łomży – powiedział prezes SSSE Robert Paweł Żyliński, który podpisał w łomżyńskim ratuszu porozumienie z prezydentem Mieczysławem Czerniawskim o utworzeniu podstrefy Łomża. Obaj wierzą, że wicepremier Waldemar Pawlak do wakacji wyda zgodę na nową podstrefę, mającą zachęcić inwestorów do zakładania i rozwijania biznesu w grodzie nad Narwią.

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski i prezes SSSE Robert Paweł Żyliński
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski i prezes SSSE Robert Paweł Żyliński
Zastępca prezydenta Beniamin Dobosz i prezydent Łomży Łomży Mieczysław Czerniawski oraz prezes SSSE Robert Paweł Żyliński
Zastępca prezydenta Beniamin Dobosz i prezydent Łomży Łomży Mieczysław Czerniawski oraz prezes SSSE Robert Paweł Żyliński

Wraz z podpisaniem porozumienia Łomża jako siódme miasta przyłącza się do SSSE, do której należą: Suwałki, Ełk, Gołdap, Białystok, Małkinia Górna i Grajewo. W sumie w produkcję i usługi na obszarze strefy zainwestowało dotąd 68 przedsiębiorstw, dzięki czemu powstało prawie 6 000 miejsc pracy. Prawie połowę z ponad miliarda złotych, jakie kosztowały hale i maszyny firm SSSE,  wniósł kapitał zagraniczny.
Do 340 hektarów łącznego terenu strefy Łomża dołączy ponad 8 ha na trzech działkach w obszarze ulic: Spokojna – 4,2 ha (z uzbrojeniem), Ciepła – 3 ha oraz Akademicka (hektar). Nieznana jest cena za grunty, które nabędą potencjalni inwestorzy, bo ziemi nie wycenili jeszcze rzeczoznawcy. Wiadomo, że 14 procent ze sprzedaży działek wpłynie na konto SSSE, która będzie promować również Łomżę; pozostałe pieniądze zasilą budżet miasta.
Prezydent Mieczysław Czerniawski uchylił rąbka tajemnicy: w podstrefie Łomża na działce przy ul. Spokojnej chce już zainwestować sześciu „średnich i dużych” lokalnych przedsiębiorców z takich branż, m.in. jak produkcja materiałów budowlanych, przemysł spożywczy i usługi motoryzacyjne. Ma to być działalność „nieuciążliwa dla środowiska”.
Włodarz nie podał liczby miejsc pracy, jakich spodziewa się po uruchomieniu przez nich działalności w podstrefie, która przedsiębiorcom daje od 50 do 70 procent odpisu z podatków CIT i PIT oraz możliwość korzystania z pomocy publicznej na zakup ziemi, budowę i wyposażenie hal oraz dwuletnie odliczenie kosztu zatrudnienia pracowników.
- Nie poszerzymy granic miasta Łomża, dlatego nadal jest aktualne, aby w podstrefie SSSE znalazły się gmina Piątnica i gmina Łomża – stwierdził prezydent Mieczysław Czerniawski. - Taką deklarację wstępnie złożyli wójtowie tych gmin na piśmie, gdy podpisywali list intencyjny z Warmińsko-Mazurską Strefą Ekonomiczną w Olsztynie. Na przystąpienie do tej strefy nie zgodził się jednak wicepremier Waldemar Pawlak. Jestem przekonany, że teraz bardzo szybko podpisze stosowne dokumenty i rząd powoła łomżyńską podstrefę SSSE.
Kierujący SSSE od maja ubiegłego roku prezes Robert Paweł Żyliński unikał na konferencji prasowej klarownej odpowiedzi o kondycję finansową strefy; powołał się tylko na „Rzeczpospolitą”, w której rankingu na 14 stref w Polsce suwalska zajmuje szóste miejsce pod względem liczby miejsc pracy i nakładów inwestycyjnych. Zapowiedział wyprawę na koszt Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych z wiceprezydentem Łomży Beniaminem Doboszem do Korei i Japonii, gdzie od 2. do 9. czerwca przedstawią ofertę SSSE cudzoziemcom.

Mirosław R. Derwońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę