Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 17 kwietnia 2021 napisz DONOS@

„W Łomży się nie da?”

Główne zdjęcie
Kamil Kamiński – łomżanin, od wielu lat związany z trzecim sektorem. W chwili obecnej Członek Zarządu Fundacji „Ocalenie” zajmujące się pomocą dla uchodźców, cudzoziemców i repatriantów.

W Łomży od kilku lat toczy się dyskusja dotycząca rozwoju miasta. Do rozmowy włączyli się mieszkańcy Łomży, proponując m.in. ożywienie łomżyńskiej starówki. Zaobserwowałem jednak, że debata toczy się tylko wokół jednej kwestii: wątku ekonomicznego, czyli jak przyciągnąć inwestorów do Łomży. Oczywiście temat ten jest ważny, jednak nie powinien on przesłaniać innych, również ważnych aspektów rozwoju miasta.

Przyciągniecie do miasta dużego inwestora który wybuduję duży zakład pracy nie gwarantuje tego, że miasto zacznie się rozwijać. Minęły już bezpowrotnie czasy kiedy umiejscowienie fabryki w mieście powodowało, że całe pokolenia znajdowały pracę: najpierw dziadek, potem ojciec, w końcu syn. W dzisiejszych czasach kapitał wędruje, nie jest sentymentalny i nie przywiązuje się do miejsca. Zamykane są fabryki w jednym miejscu by móc je otworzyć ponownie gdzie indziej. Nikt nie zwraca uwagi na społeczne koszty tych zmian. 
Przyciągniecie dużego inwestora nie zawsze rozwiązuje problemy miasta, a często też nie powoduje wzrostu poziomu życia, a umożliwia jedynie wegetacje. Tak wygląda sytuacja w Mławie, gdzie jakiś czas temu powstała fabryka produkująca sprzęt elektroniczny. Dla mieszkańców miasta praca w fabryce jest ostatecznością. Któż chciałby pracować za minimalne stawki i stanowić tak zwaną „tanią sile roboczą”? Więc kto tylko może ucieka z miasta, tym samym następuje stagnacja, brakuje świeżych pomysłów, nowych rozwiązań.

Nie chciałbym by Łomża stała się miastem dostarczającym tylko pracowników. Zależałoby mi by powstała idea: jakiej Łomży pragniemy i jak powinna ona wyglądać. Poniżej przedstawię kilka propozycji:
Rozwój trzeciego sektora. Temat ten omówiłem podczas wcześniejszych tekstów, tutaj w dużym skrócie. Organizacje pozarządowe rozwijają miasto, to strategia przy pomocy której politykę miasta planują takie miasta jak Wrocław, Warszawa lub Białystok. Przez wspieranie trzeciego sektora pobudzamy mieszkańców miasta do działania, a tym samym zwiększamy poczucie odpowiedzialności za nie. Należy również  zauważyć, że organizacje pozarządowe tworzą miejsca pracy, rozwiązują problemy mieszkańców, a przede wszystkim pobudzają kreatywność.
Bardzo częstą pojawia się stwierdzenie: „W Łomży się nie da”.  Bez zerwania z tym schematem, nie da się myśleć o rozwoju miasta. By rozwijać miasto potrzebujemy ludzi którzy podejmą ryzyko i powiedzą „W Łomży się uda”. Należy w strategi rozwoju miasta myśleć o przyciągnięciu ludzi kreatywnych, gotowych ryzykować by realizować swoje projekty: nie tylko w trzecim sektorze, ale też inwestując w innowacyjne gałęzie gospodarki.
Musimy pomyśleć o tym jaki wizerunek miasta chcemy przedstawić. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie do przeszłości, miasto tak jak drzewo, bez korzeni obumiera. Pomyślmy
o wyeksponowaniu swojej wielokulturowości. W mieście przed wojną żyli wyznawcy judaizmu, prawosławia, katolicy, protestanci. Krakowski Kazimierz przyciąga rzesze turystów, bazując na swojej historii. Dlaczego nie spróbować w Łomży pomyśleć o wkomponowaniu w przestrzeń miejską aspektu wielokulturowości?
Należy rozmawiać o mieście i jego problemach. Tworzyć grupy; formalne i nie formalne. Skupione na konkretnych problemach, np. budowie placu zabaw, jak i poruszające szerszą problematykę np. pomoc ludziom starszym.
Jednym z pomysłów na miejsce gdzie można rozmawiać o wizji miasta, o problemach, czy też interesujących tematach jest tzw. kawiarenka obywatelska. Jest to spotkanie otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta, odbywające się w miejscu w którym można napić się herbaty, kawy
i porozmawiać.
Już wkrótce w Łomży Fundacja „Ocalenie” wraz z Fundacją Wiedza Lokalna zamierza zorganizować kawiarenkę obywatelską dotyczącą nienawiści w internecie (anonimowości, cenzury na forach internetowych czy też braku tej cenzury). Serdecznie już dziś zapraszamy na to spotkanie. Pokażmy, że w Łomży są ludzie którzy chcą rozmawiać o otaczających ich świecie, o mieście w którym żyją, o mieście, które chcą zmieniać. Do zobaczenie wkrótce w kawiarence obywatelskiej!

Kamil Kamiński

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę