Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Świeża woda za makulaturę dla Sudanu Południowego

- Tu, w piachach pustyni dzieci rodzą się i odchodzą do wieczności... Cieszę się, że pamiętacie o Sudanie – pisze salezjanka Teresa Roszkowska FMA do organizatorów akcji „Makulatura na misje”, działające w Południowym Sudanie, zniszczonym wojną domową kraju Afryki. Do akcji włączyli się łomżyńscy Ojcowie i Bracia Kapucyni, u których w dniach 13 – 15 kwietnia zostawiamy makulaturę. Pieniądze z jej sprzedaży będą przeznaczone na budowę studni w ośmiomilionowym kraju, gdzie aż połowa ludności cierpi z braku wody! Koszt jednej studni wynosi ok. 45 tys. zł.

- Powstałe w lipcu ubiegłego roku nowe państwo Sudan Południowy oczekuje różnorodnego wsparcia. Ponieważ jest to kraj chrześcijański, chrześcijanie winni pospieszyć z serdeczną pomocą swoim braciom w wierze – apeluje salezjanin ks. Kazimierz Kurek SDB z Płocka, gdzie mieszkańcy co miesiąc zbierają już od kilkuset kg do kilku ton, co daje od tysiąca do dwóch tysięcy złotych pożytku. Akcja udanie rozwija się także w Łodzi, gdzie zainicjowało ją Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. 

Misjonarze dotrą do biedoty w Sudanie

- Jesteśmy pośrednikami misjonarzy, którzy o to proszą, bo afrykańską misję prowadzimy w Gabonie – wyjaśnia o. Sebastian Marcinkowski OFMC z klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. - Jedna osoba pomyśli, cóż jest wart kilogram makulatury, z którą i tak nie mam co zrobić, ale kiedy tak pomyśli tysiąc osób, to jest już tona... Co sami jako niepotrzebne wyrzucamy, inni będą mogli spożytkować. Taka refleksja mi przychodzi: że za te nasze papierowe śmieci głodni i spragnieni ludzie w Sudanie będą mieli pożywienie i picie, bo często na co dzień nigdy go nie mają.
Ojciec Marcinkowski zwraca uwagę, że w relacjach telewizyjnych często widzimy wychudłych nędzarzy w Sudanie, lecz nie widać wśród nich polityków ani żołnierzy, którzy cierpieliby tak straszliwy głód.
- Misjonarze zapewniają, że pomoc charytatywna w całości trafi do biedoty, bo jeśli pójdzie przez rząd, to 90 procent darów rząd zatrzyma dla siebie, a te 10 procent pokaże przed kamerami – precyzuje zakonnik. - Politycy, urzędnicy i armia wręcz nie chcą pomocy niezależnej od rządu, bo nie mogą wtedy nic zatrzymać dla siebie.

Czarnoskóre dzieci spragnione i głodne
- Ludziom brakuje wszystkiego, a najbardziej czystej pitnej wody. Dlatego Wasza OFIARA jest niesamowicie cenna. Jesteśmy bardzo wdzięczni – pisze s. Teresa Roszkowska. - Tam, na Południu mamy trzy wspólnoty Sióstr Salezjanek. W Jaba (stolica Dżuba – red.), Tonj i Wau. W każdym miejscu mamy szkoły. W Wau dwie szkoły: od przedszkola do kl. VIII. Zwłaszcza w jednej z nich, w szkole św. Józefa, jest ok. 1 800 dzieci. Mamy ogromny problem z wodą. Studnia byłaby wielką pomocą dla tych dzieci. Czy bylibyście w stanie pomóc nam w tym wszystkim? Finansowo zmagamy się naprawdę. Dzieci, które są u nas, są naprawdę biedne, spragnione i głodne.
- Bóg nie jest tylko Bogiem białych katolików w Europie, ale jest również Bogiem czarnoskórych chrześcijan, muzułmanów i hindusów w Afryce – dodaje o. Sebastian Marcinkowski. - Ta ofiara nie wymaga od nas wyciągania pieniędzy z kieszeni, tak jak nie wymaga jej zbieranie plastikowych nakrętek na sprzęt dla niepełnosprawnych.
- Sudańczycy przeżywają swój czas radości, ciesząc się wolnym państwem – apeluje ks. Kazimierz Kurek. - My, którzy znamy radość wolności i suwerenności, pomóżmy Sudańczykom u początku ich drogi. Pomóżmy misjonarzom katolickim w ich pracy ewangelizacyjnej. A taka akcja „makulatura na misje” może stanowić „kubek świeżej wody” i może wyzwolić wiele dobra w naszych małych ojczyznach. Doświadczenia z Płocka i Łodzi to potwierdzają.

Podobnie może być tez w Łomży: zbierajmy prasę, zniszczone książki, papierowe opakowania czy ulotki. Zapakowane przynieśmy 13., 14. lub 15. kwietnia o dowolnej porze do kontenera obok klasztoru Kapucynów przy ul. Krzywe Koło. „Makulatura na misje” to kubek świeżej wody do picia dla nędzarzy w Sudanie Południowym.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę