Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Śmigus dyngus

Drugi dzień świąt Wielkanocnych to w tradycji śmigus dyngus czyli lany poniedziałek. Wikipedia przypomina, że tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

Dziś na ulicach, skwerach nieliczne grupki dzieci z pistoletami na wodę starają się przypominać ten zwyczaj polewając się wzajemnie wodą. Zapowiadana wcześniej na forum „bitwa” na Starym Rynku nie odbyła się. Kilkoro mieszkańców uzbrojonych w aparaty fotograficzne przyjechało obejrzeć spontaniczne widowisko, tylko artyści nie dopisali.

Dla przypomnienia, policja za polewanie wodą przechodniów może nałożyć mandat w wysokości do 500zł. Być może to jest skuteczny sposób, aby polewanie wodą oglądać tylko na archiwlanych fotografiach lub inscenizowanych przedstawieniach.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę