Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radionadzieja.pl

Problemy ze stypendiami

Wielki żal, duże zamieszanie i zbędna biurokracja – tak wypłatę unijnych stypendiów komentują dyrekcje szkół. Po miesiącach oczekiwań w ostatnich dniach starego roku do samorządów w Łomży i powiecie łomżyńskim, w końcu wpłynęły pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego na wypłatę stypendiów. Na razie są to środki za wrzesień i październik 2004 roku. O ile studenci dostali stypendia do rękę albo na konto, to uczniowie szkół ponagimnazjalnych, zanim dostaną pieniądze, muszą pokazać rachunki. I tu jest problem – skąd wziąć dowody za zakup podręczników czy przyborów szkolnych za pierwsze miesiące roku szkolnego.


Wyjście z sytuacji znalazł Zespół Szkół w Marianowie, który otrzymał środki na refundację kosztów nauki dla 32-óch uczniów.
Jak powiedział nam dyrektor placówki Marek Kaczanowicz, te środki zostaną przeznaczone na całoroczne utrzymanie internatu.
Wysokość stypendium dla ucznia szkoły ponadgimnazjalnej – to blisko 250 złotych. Pozostałe 20 złotych miesięcznie uczniowie z Marianowa będą mogli przeznaczyć np. na zakup książek. Gorzej jest w szkołach, których uczniowie muszą indywidualnie przedstawić rachunki na kształcenie – na razie za wrzesień i październik 2004 roku. Tu zawinił brak informacji o tym kiedy i ilu uczniom pieniądze zostaną przyznane.
Znacznie lepiej sytuacja wygląda jeżeli chodzi o studentów. Ci z powiatu łomżyńskiego stypendia za 2 miesiące dostali już na swoje konta. Miesięcznie kwota dla studenta sięga 350 złotych. W mieście Łomża młodzież po pieniądze przychodziła osobiście. Teraz kolejny dylemat czeka samorządy w regionie. Kiedy trafi do nich kolejna transza środków na wypłatę unijnych stypendiów. Jak mówi Anna Archacka, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Łomży, po przekazaniu kwot studentom, trzeba bedzie się rozliczyć z wydanych pieniędzy, a wniosek o płatnośc może być rozpatrzony w ciągu trzech miesięcy.
W powiecie łomżyńskim na 300 studentów, którzy złożyli dokumenty, stypendium przyznano 17-stu, wśród uczniów trochę lepiej – na 160-ciu ubiegających się, pomoc unijną przyznano blisko 50-ciu.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę