Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

wtorek 4.01.2005

Gazeta Współczesna - Ministrze, gdzie są dopłaty?! Gazeta Współczesna - Zambrowskie kokosy Gazeta Współczesna - (Nie)wielkie pieniądze Gazeta Współczesna - Brygadą na ptaka

Gazeta Współczesna - Ministrze, gdzie są dopłaty?!
Zaledwie co trzeci rolnik z woj. podlaskiego otrzymał pieniądze w ramach dopłat bezpośrednich. I choć obiecywano, że wszyscy dostaną je jeszcze w ub.r., to najwcześniej trafią one na konta rolników - a i to tylko niektórych - dopiero za kilka tygodni.
Z wyliczeń podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że z naszego województwa złożono wnioski o dopłaty na łączną kwotę ok. 645 mln zł. Niektórym rolnikom wyszło, że dostaną kilkaset zł, a innym - nawet kilkadziesiąt tys. czy milion zł. Wielu planowało przeznaczyć pieniądze z dopłat na spłatę kredytów preferencyjnych.
Mimo że ustawowy termin zakończenia wypłacania dopłat obszarowych mija 30 kwietnia br., rolnicy łudzeni byli obietnicą szybszego otrzymania pieniędzy. Miał to być nawet koniec roku. Tymczasem Iwona Musiał, rzecznik prasowy ARiMR tuż przed świętami Bożego Narodzenia przyznała, że sukcesem będzie, jeśli chociaż połowa wniosków zostanie w tym czasie zrealizowana.
Opóźnienie wypłat w woj. podlaskim wynika z tego, że około 90 proc. gospodarstw przysługują dodatkowe pieniądze z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach, czyli tzw. ONW. Takie wnioski były realizowane w drugiej kolejności, a wydawanie decyzji o przyznaniu tych dopłat rozpoczęto na kilka dni przed świętami.
więcej: Gazeta Współczesna - Ministrze, gdzie są dopłaty?!

Gazeta Współczesna - Zambrowskie kokosy
W Zambrowie lepiej być naczelnikiem wydziału niż kierować miejskim zakładem lub spółką - wynika z lektury oświadczeń majątkowych publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej. Co prawda rekordzista wśród prezesów zarabia trochę więcej niż burmistrz, ale pensja większości szefów firm komunalnych to mniej niż przeciętne wynagrodzenie naczelnika wydziału w urzędzie miejskim.
W gronie najmniej zarabiających są dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie, kierownik Miejskiej Pływalni i kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
- Zarabiam miesięcznie ponad 2 tys. zł. To nie są żadne kokosy jak na odpowiedzialność za prowadzenie takiego zakładu, ale nie narzekam - mówi Jerzy Przychodzeń, kierownik Pływalni Miejskiej w Zambrowie. - Biorąc pod uwagę budżet miasta, trudno wymagać wyższych poborów.
Kierowanie miejską instytucją to odpowiedzialność i bardzo często praca po godzinach.
- Żeby zorganizować imprezę na kilka tysięcy osób, przez wiele dni pracujemy non stop - twierdzi Marta Konopka, szefowa MOK. - To duża odpowiedzialność, bo musimy myśleć i o zapewnieniu dobrej zabawy i o bezpieczeństwie publiczności i - przede wszystkim - skąd wziąć pieniądze. A pensje w kulturze są bardzo niskie.
Naczelnicy wydziałów w zambrowskim magistracie zarabiają zdecydowanie więcej, chociaż trudno powiedzieć, że mają pracę bardziej odpowiedzialną, czy poświęcają jej więcej czasu. Średnia pensja to ponad 4,5 tys. zł brutto miesięcznie. Sekretarz zarabia ponad 5 tys. zł, a skarbnik blisko 6 tys.
więcej: Gazeta Współczesna - Zambrowskie kokosy

Gazeta Współczesna - (Nie)wielkie pieniądze
O 100 zł miesięcznie więcej otrzymywać będą w tym roku radni gminy Kolno. – To pierwsza podwyżka w tej kadencji. To nie takie wielkie pieniądze – twierdzi Stanisław Podsiad, przewodniczący Rady Gminy Kolno. W porównaniu z wynagrodzeniem radnych z innych gmin w regionie są to jednak wysokie sumy.
Dotychczas radni gminy Kolno otrzymywali miesięcznie po 300 zł. Wiceprzewodniczący rady dostawał 600 zł, a przewodniczący 800 zł. Na ostatniej sesji w ub. roku radni przegłosowali podwyżki. Teraz, bez względu na liczbę spotkań w miesiącu, zarabiać będą 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Przewodniczący dostanie 120 proc., a wiceprzewodniczący 90 proc. tej sumy. W styczniu br. minimalne wynagrodzenie wynosi 849 zł. Zatem każdy z radnych dostanie ponad 400 zł, wiceprzewodniczący 764 zł, a przewodniczący ponad 1 tys. zł miesięcznie.
Radni z innych gmin w regionie nie zarabiają tak dobrze. Przeważnie dostają diety za każdą sesję i udział w komisji. W gminie Sokoły i Wysokie Mazowieckie jest to 10 proc. minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, a w mieście Kolno 15 proc.
– U nas członek rady za jedno posiedzenie otrzymuje 140 zł – mówi Kazimierz Dąbkowski, wójt gminy Łomża. – Rekordzista, który nie opuścił żadnego posiedzenia, zarobił w ub. roku ponad 3 tys. zł.
więcej: Gazeta Współczesna - (Nie)wielkie pieniądze

Gazeta Współczesna - Brygadą na ptaka
Po łące Andrzeja Dudryka w Zbrzeźnicy spaceruje bocian. Mężczyzna od około miesiąca, prawie każdego dnia, dokarmia ptaka, podgląda go i obserwuje.
– Staram się zostawiać mu jakieś jedzenie: chleb lub ryby. Kiedy wracam następnego dnia, pokarmu nie ma, więc najprawdopodobniej go zjada – opowiada Andrzej Dudryk. – Nie wiem, jak mogę mu jeszcze pomóc, bo on strasznie się boi.
Płochliwość bociana potwierdza Ryszard Modzelewski, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajoznawczego Doliny Narwi. Pracownicy parku próbowali kilka razy złapać bociana, ale im się nie udało. Bocian uciekał.
– Przy pierwszym podejściu zbliżyliśmy się do niego na 5 metrów, ale już za trzecim było to aż 20 – tłumaczy Modzelewski. – Wydaje mi się, że w naszym województwie odpowiednim sprzętem, np. sieciami, wystrzelanymi z dużej odległości, dysponuje jedynie brygada antyterrorystyczna.
Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajoznawczego Doliny Narwi uspokaja, że bocian jest w dobrej kondycji i jeśli będzie dokarmiany, powinien przetrwać mrozy. A jeśli zrobi mu się naprawdę zimno, sam podejdzie do gospodarstw.
więcej: Gazeta Współczesna - Brygadą na ptaka


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę