Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Łomżyńska koalicja antytytoniowa odświeży miasto

Na przystankach autobusowych, słupach i przed budynkami użyteczności publicznej w Łomży, Kolnie, Zambrowie i Grajewie pojawią się wkrótce setki naklejek z przekreślonym, czarnym jak smoła w płucach papierosem i napisem „ZAKAZ PALENIA”. To część programu ograniczania szkodliwych następstw palenia tytoniu i programu „Odświeżamy nasze miasta”. Inicjatorem wspólnej akcji jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łomży, która do końca 2013 r. będzie realizować program we współpracy z Wojewódzkim i Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Organizatorzy akcji chcą zmniejszyć zachorowalność, inwalidztwo i umieralność Polaków z powodu palenia papierosów. Drugim ważnym celem jest przypominanie rodakom, że od ponad roku obowiązuje ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Chyba każde dziecko już wie, iż palenie papierosów zabija: powoduje raka i prowadzi do zawałów serca oraz udarów mózgu – teraz z tą świadomością trzeba zmieniać przyzwyczajenia. Będzie temu służyć rozwieszanie nalepek „ZAKAZ PALENIA”, a z czasem – konkursy wiedzy i plastyczne, spektakle profilaktyczne, apele w szkołach i akcje podczas imprez masowych. Najwięcej zależy od inwencji i pomysłów ludzi z instytucji, przystępujących do koalicji antytytoniowej.  
- Do koalicji zaprosiliśmy w Łomży, m.in. Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Szpital Wojewódzki, Straż Miejską, Komendę Miejską Policji, MPK i PKS – mówi Piotr Cymek, asystent ds. promocji zdrowia w PSSE, który poprowadził spotkanie inauguracyjne koalicji antytytoniowej i przedstawił program „Odświeżamy nasze miasto”. - Oprócz tego, będziemy koordynować działania w powiatach kolneńskim, zambrowskim i grajewskim. Będziemy wyznaczać i oznaczać strefy wolne od dymu tytoniowego oraz przygotujemy wspólnie wydarzenia na 31. maja z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu. Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy i kontaktu: telefonicznie 86 216 52 61 oraz pocztą mailową: pcymek@psselomza.pl.

Pouczenia i mandaty za palenie

- Dobrze, że pojawiła się inicjatywa rozwiązania systemowego działań ograniczających palenie tytoniu w miejscach publicznych – ocenia Bogdan Rutkowski, komendant Straży Miejskiej w Łomży. - Im więcej podmiotów weźmie udział w kampanii informacyjnej, tym większa będzie skuteczność. Jako strażnicy wielokrotnie mieliśmy zgłoszenia od mieszkańców Łomży, którym przeszkadza palenie, zwłaszcza młodzieży w rejonie szkół. Dyrekcja i nauczyciele skutecznie radzą sobie z tym na terenie szkoły, a młodzież korzysta ze wszystkich miejsc w okolicy. Zimą były to głównie klatki schodowe w blokach. Strażnicy pouczali młodych o szkodliwości palenia i o tym, że jest to już od ponad roku karalne wykroczenie. W roku 2011 wystawili 28 mandatów na łączną sumę 2 100 zł, zwracali uwagę i pouczali 82 razy oraz dwa wnioski o ukaranie palącego w miejscu publicznym skierowali do sądu. Ja się cieszę, że palenie zaczyna przeszkadzać coraz większej grupie ludzi i że będziemy mieli sprzymierzeńców w ściganiu palących. Jednak teraz najistotniejsza jest sama akcja uświadamiająca, że wdychanie dymu grozi także otoczeniu palacza.
Podpisanie porozumienia Łomżyńskiej Koalicji Antytytoniowej odbędzie się 12. kwietnia, po czym nakreślony zostanie plan działań grupy antytoniowców.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę