Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pieniędzy coraz mniej...

Dochody własne Łomży w ubiegłym roku były o ponad milion złotych niższe niż pierwotnie planowano wynika z opublikowanego właśnie sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Co ważne zmniejszył się udział wykonania dochodów własnych także w porównaniu z 2010 r. Spadek ten wyniósł 0,80%. Wyniki te miasto osiągnęło mimo systematycznego podnoszenia stawek podatków lokalnych, które stanowią znaczną część dochodów własnych samorządu.

Dochody własne miasta miały wynieść w ubiegłym roku – według pierwotnych założeń  - 99 mln 689 tys 450 zł, a ostatecznie wyniosły 98 mln 632 tys 937 zł – czyli o ponad 1 mln zł mniej niż zakładano. Największy „niedobór” w dochodach własnych powstał w dziale „dochody z majątku miasta”. To dochody m.in. ze sprzedaży miejskich działek. Pierwotnie zaplanowano je w wysokości 7,37 mln zł, później zmniejszono do 5,13 mln zł, a ostatecznie miasto z tego tytułu uzyskało zaledwie 3,83 mln zł.

Podwyżki podatków nie dają efektów?
Drugą pod względem wielkości pozycję dochodów własnych samorządu stanowią wpływy z podatków i opłat lokalnych. Te w ubiegłym roku wyniosły w sumie 27 mln 854 tys 594,80 zł. Były o  304 tys zł, czyli 1,01% większe niż rok wcześniej. „Skromny” wzrost uzyskano mimo podniesienia stawek podatków lokalnych na 2011 rok i to aż o blisko 3%. Okazuje się, że mimo podniesienia stawek w niektórych przypadkach wpływ z tych podatków nam spadły. W największym stopniu odczuliśmy to w podatkach od środków transportowych. Plan zakładał, że zarobimy na nich ponad 1,69 mln zł, a udało się ściągnąć o ponad 200 tys zł mniej. Mniej niż planowaliśmy wpłynęło do kasy miasta z tytułu opłaty targowej – gdzie plan wynosił 460 tys zł, a wykonanie tylko 404.658 zł.
Największy „oczekiwany” wzrost wpływów podatkowych Łomża zanotowało za to w dziale „opłata za zezwolenia na sprzedaż alkoholu”. Z tego tytułu do kasy miasta trafiło aż 1 mln 161 tys 82,4 zł, czyli o ponad 50% więcej niż planowano, co było efektem zwiększenia na początku ubiegłego roku liczby koncesji na handel alkoholem w mieście.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę