Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Doradca i pełnomocnik w jednym

Prezydencki doradca Rober Czapla został powołany na pełnomocnika prezydenta do spraw przygotowania przekształcenia zakładu budżetowego Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w spółkę prawa handlowego. Czapla ma doświadczenie w zarządzaniu firmami komunikacyjnymi. Był zastępcą dyrektora PKS Łomża i dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. W swojej karierze zawodowej był też prezesem zarządu Polskiego Holdingu Farmaceutycznego i m.in. dyrektorem finansowym TVP SA.

Kwestia przekształcenia MPK w spółkę oficjalnie pojawiła się w ubiegłą środę (21 marca) podczas sesji Rady Miasta. Okazuje się, że miejska firma jest na skraju upadku. Od 10 lat generuje długi i dziś sięgają one 800 tys zł, a przeprowadzona z unijnym wsparciem jej modernizacja dołożyła jeszcze kosztów i zablokowała możliwość drastycznych oszczędności, bo wniosek o przyznanej unijnej dotacji m.in. na zakup nowych – niestety drogich w eksploatacji - autobusów zakładał rozwój linii, a nie ich ograniczanie, a niewiązanie się z niego byłoby równoznaczne z koniecznością zwrotu pieniędzy.
Poza tym dotacja z miasta nie może przekroczyć 50% kosztów funkcjonowania zakładu budżetowego. Z tej przyczyny MPK już musi oddać do kasy miasta kwotę 78 tys zł z ubiegłorocznej dotacji i wielce prawdopodobnym jest też, że i w tym roku nie będzie w stanie wykorzystać całej już przyznanej z kasy miasta dotacji. Według prezydenta Czerniawskiego MPK znalazło się w sytuacji z której może być tylko jedno wyjście - przekształcenie dzisiejszego zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego.
- Na dzień dzisiejszy nie widzę innego wyjścia – mówił Czerniawski dodając, że z wyliczeń wynika, że na początek spółkę trzeba będzie dokapitalizować kwotą około 1,5 mln zł.

Zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez prezydenta Mieczysława Czerniawskiego dwa dni później (w piątek, 23 marca) do zadań jego pełnomocnika do spraw przygotowania przekształcenia zakładu budżetowego Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w spółkę prawa handlowego należy przygotowanie wszelkich niezbędnych aktów prawnych związanych z przekształceniem zakładu budżetowego Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w spółkę prawa handlowego, a w szczególności: określenie przedmiotu wkładu niepieniężnego do spółki (aportu), opracowanie projektu umowy spółki, rozpoczęcie opracowania projektów umów towarzyszących, dotyczących w szczególności używania przez spółkę składników mienia stanowiących własność Miasta, opracowanie analizy prawnej i wyceny wartości składników majątku zakładu budżetowego dla potrzeb wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę