Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@

Wielkanocne rozmaitości w ROK

W niedzielne popołudnie Regionalny Ośrodek Kultury zamienił się w jarmark w pełnym tego słowa znaczeniu. Prawdziwe tłumy oblegały stoiska Targów Twórczości Artystycznej - Jarmark Wielkanocny, oglądając i kupując piękne pisanki, palmy wielkanocne oraz karty świąteczne. Związane z Wielkanocą rękodzieło prezentowało aż 35 wystawców – w tym także artystów amatorów - z Łomży i regionu.

Już na pierwszych stoiskach można było dostać  zawrotu głowy na widok bogactwa wzorów i asortymentu oferowanych wyrobów. Tak, jak na jarmarkach organizowanych przed laty, można było kupić praktycznie wszystko. Wielkim powodzeniem cieszyły się pisanki. Od tradycyjnych z jaj kurzych – pełnych i wydmuszek – zdobionych różnymi technikami, do niezwykle efektownych wykonanych z jaj gęsich i strusich.
– Gęsie wydmuszki mają większą powierzchnię, łatwiej je ozdobić różnymi wzorami – mówi Maria Karwowska z Miastkowa. – Efekt końcowy jest bardziej okazały. Wszystko, co wystawiamy, to ręczne wyroby naszego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich „Judyta”: wyszywane serwety, robione szydełkiem kogutki, stroiki, karty świąteczne i palemki.
Chętnie kupowano też różne drobiazgi i większe przedmioty wykonane z wełny czesankowej, będące połączeniem tradycyjnych metod i wzorów zdobniczych z nowoczesnością.
– Filcowanie wełny to wspaniała technika – podkreśla Teresa Matuszelańska z Łomży. – Można zrobić z niej praktycznie wszystko: kwiaty na torebkach, korale, kolczyki, klipsy, kwiaty a nawet etui na komórki. 
– Pięć miesięcy przed jarmarkiem zaczęłam robić te wszystkie prace – dodaje Barbara Kulka z Łomży. – Wełniane korale są filcowane na mokro – połączone z koralami drewnianymi. Mam też przedmioty wykonane z wełny na sucho, zrobione szydełkiem i kwiaty.
Równie piękne kwiaty, wykonane z… drewna przyciągały wzrok kilka stoisk dalej.
– Swoje kwiaty robię z drzewa lipowego – wyjaśnia Wojciech Kowalewski z Łomży. – Ręcznie wycinam płatki, serduszko, montuję i maluję. Jestem na emeryturze, mam dużo wolnego czasu. Najpierw haftowałem obrazki, potem przeszedłem na różańce, zacząłem rzeźbić i tak to idzie dalej. Mam bardzo dużą satysfakcję z tej mojej pracy.
Poza wystawcami indywidualnymi były też stoiska z pracami wykonanymi przez uczestników warsztatu terapii zajęciowej w Marianowie oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Miastkowie. Tradycyjnie nie zabrakło też rzeźbiarzy, malarzy i rysowników. Na jednym ze stoisk można było nawet na poczekaniu zamówić swój portret, rysowany ołówkiem. Było też coś dla ciała – pieczywo i ciasta na tradycyjnych wileńskich recepturach.
– Jestem bardzo zadowolona z rozwoju imprezy – ocenia Izabela Cierpikowska z ROK. – W tym roku, także dzięki współpracy z Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową, zainteresowanie wystawców i kupujących jest naprawdę bardzo duże. Z roku na rok przybywa też osób spoza naszego regionu. Mamy już stałe grono około 20 osób, z którymi współpracujemy od 2005 roku. Przyjechały panie z Olecka, Białegostoku, Grądów Wielkich. Jest Jedwabne, Miastkowo, Nowogród i oczywiście duża grupa twórców łomżyńskich.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę