Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Bp Bronakowski: Mniejsza odległość – większe problemy!

"Decyzja łomżyńskich radnych o zmianie uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Łomży budzi zdziwienie, niepokój i słuszny sprzeciw" - napisał biskup Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy w Łomży i jednocześnie Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości w specjalnym stanowisku, po środowej decyzji radnych o zmniejszeniu z 90 do 30 metrów od np. Katedry czy biblioteki odległości w jakiej lokale gastronomiczne z alkoholem mogą być lokowane na łomżyńskiej starówce. - "Jest to decyzja zła i szkodliwa" - podkreśla biskup.

Jest to decyzja zła i szkodliwa. Wystarczy przypomnieć zagrożenia i szkody, jakie niesie alkohol dla życia rodzinnego i społecznego. Ponad milion uzależnionych Polaków, tysiące rozpijanych nastolatków, tysiące krzywdzonych dzieci są nie tylko wynikiem osobistych błędów pojedynczych osób. W dużej mierze są także wynikiem braku odpowiedzialności i rozwagi tych, którzy mogą wpływać na fizyczną i ekonomiczną dostępność alkoholu. Niestety niektórzy łomżyńscy radni dołączyli do grona osób nierozumiejących lub lekceważących te zjawiska.

Podjęta decyzja ma również inny wymiar. Rewitalizacja łomżyńskiej starówki nie dokona się przez nieustanne łagodzenie przepisów dotyczących handlu alkoholem, ale przez dobrze zaplanowane i zintegrowane działania mające na celu poprawę infrastruktury, stworzenie ciekawej oferty kulturalno-rozrywkowej, włączenie lokalnej wspólnoty do kształtowania „charakteru” tego ważnego dla nas wszystkich miejsca. Co więcej uczynienie miejskiej pijalni piwa w okolicach Katedry - najcenniejszego zabytku Łomży – wpłynie na stopniową degradację tego obszaru. W długim okresie stracą na tym nie tylko przedsiębiorcy, którzy liczą na zyski ze sprzedaży alkoholu, ale cała wspólnota miejska.

Dlatego też trzeba o tej szkodliwej decyzji mówić odważnie i bez ukrywania prawdy. Należy także uczynić wszystko, aby uchwała została ponownie zmieniona, tym razem jednak w kierunku ograniczenia dostępności alkoholu. To leży w interesie wszystkich mieszkańców naszego miasta.

W setną rocznicę śmierci wielkiego apostoła trzeźwości, bł. Bronisława Markiewicza, trzeba przypomnieć jego słowa: „Polska będzie trzeźwa albo nie będzie jej wcale”. Musimy znać i rozumieć wagę tej prawdy. Wszystkim, którzy angażują się w ochronę trzeźwości z głębi serca dziękuję.

Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski
ds. Apostolstwa Trzeźwości

Łomża, dnia 21 marca 2012 r.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę