Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Ministerstwo jednak wesprze jubileuszową „Walizkę”

Główne zdjęcie
Jarosław Antoniuk (fot. archiwum)

- Najważniejsze, że nasz Festiwal pod względem finansowym jest już częściowo zabezpieczony – mówi z satysfakcją Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży, przygotowującego 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Po odwołaniach dyrektora TLiA i prezydenta Łomży minister kultury, którego komisja odrzuciła wniosek o dofinansowanie najbardziej prestiżowej imprezy artystycznej w regionie, podjął decyzję: do Walizki dorzuci 100 tys. zł. - Mamy już potwierdzenie tej decyzji - mówi Antoniuk.

Organizatorzy teatralnej Walizki z Łomży wnioskowali do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o 160 tys. zł, chcąc na okrągły jubileusz przygotować wyjątkowo bogaty program z udziałem większej niż rokrocznie liczby teatrów z całego świata. Najpierw otrzymali przysłowiową figę z makiem (dosłownie: zero), lecz po interwencjach w Warszawie dyr. Jarosława Antoniuka i prezydenta Mieczysława Czerniawskiego  budżet festiwalu zaczął powoli się dopinać.

Sojusznicy i kasa w Walizce
- Jednak ten stres był niepotrzebny... – ocenia decyzję ministra dyr. Antoniuk. - Trudno było nam planować czterodniowy międzynarodowy festiwal, który rozpocznie się 13. czerwca, bez dofinansowania z ministerstwa kultury. Trudno zaplanować festiwal, zwlekając do ostatniej chwili z zawieraniem umów z teatrami zagranicznymi! Ale wszystko zakończyło się szczęśliwie, bo to największe z dotychczasowych dofinansowań ministerialnych w historii Walizki. Mówię całkiem poważnie, że „w jedności siła”. W porozumieniu z samorządem udało nam się sprawić, że w ministerstwie pieniądze na Walizkę jednak się znalazły. Działania łomżyńskiego teatru i festiwal są w Warszawie szanowane, dlatego mamy w stolicy oddanych sojuszników. Mamy również zapewnienie, że Miasto Łomża dołoży nam 30 tys. zł, zaś  drugie tyle Urząd Marszałkowski przekaże parafii pw. Krzyża Św., która jest współorganizatorem festiwalu. Do tego z funduszy własnych i od sponsorów zamierzamy zebrać 40 do 60 tys. zł. Budżet jubileuszowej Walizki wyniesie od 200 do 220 tys. zł.

Cztery dni w konkursie i w plenerze

Do jubileuszowej Walizki zgłosiło się ponad 100 teatrów z całego świata, z których organizatorzy zakwalifikowali 13. Zdaniem dyrektora Antoniuka, szczególnie ciekawe w tegorocznym konkursie będą spektakle polskie.
Teatr Baj z Warszawy wystąpi ze sztuką „Świat Gurmanna”, którą wyreżyserowała Ewa Piotrowska. I kolejno: „Don Juan” w reż. Aleksieja Leliawskiego (Teatr Pleciuga ze Szczecina), „Na ośmej arce” w reż. Mariana Pecko (Olsztyński Teatr Lalek), „Lis” w reż. Piotra Tomaszuka (Białostocki Teatr Lalek) oraz przedstawienie „Niech żyje cyrk!”, przygotowane przez reżysera rodem z Łomży Jacka Malinowskiego (Teatr Maska z Rzeszowa).
Zmagania konkursowe aktorów odbędą się na dwóch scenach: TLiA przy pl. Niepodległości oraz w oddanym w tym roku do użytku Centrum Kultury przy ul. Sadowej, wymagającym jeszcze przystosowania oświetlenia i nagłośnienia dla potrzeb zawodowych teatrów. Do Łomży zjedzie dziewięć zespołów z zagranicy, m.in., z Czech, Białorusi, Rosji, Serbii, Słowenii, Francji, Iranu i Nowej Zelandii. Oprócz tego, mieszkańcy Łomży i goście będą mogli wybrać się na spektakle plenerowe. Ich miejscem jest tradycyjnie Stary Rynek, gdzie wystąpią: Teatr Biuro Podróży z Poznania („Planeta Lem”), String Bean Puppets z Wellington w Nowej Zelandii (Anna Bailey, „Pieśń Mermaid”), Teatr Snów z Gdańska („Ulro” według Czesława Miłosza) i Compagnie Rue Barre z Podensac we Francji. Jeden spektakl zostanie wystawiony nawet w namiocie wojskowym na dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego – Czesi z Brna wystawią sztukę „Putin na nartach”.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę