Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Będzie kolejna podwyżka cen biletów MPK

Główne zdjęcie
Nowe autobusy Scanie

W październiku ubiegłego roku bilety komunikacji miejskiej w Łomży o 10%, teraz od kwietnia mają wzrosnąć o kolejne 15%. Bilet jednorazowy normalny ma kosztować aż 2,80z. To na przykład więcej niż podstawowy bilet w komunikacji miejskiej w Warszawie. Łomżyńskie MPK konieczność wprowadzenia podwyżek cen tłumaczy wzrostem cen paliw, ale także zrealizowanej, przy wsparciu środkami unijnymi, modernizacji bazy firmy i wymianie autobusów.

Przypomnijmy wiosną ubiegłego roku do MPK w Łomży dotarły 22. fabrycznie nowe, niskopodłogowe Scanie. Za ich zakup, oraz doposażenie 15 „starych” autobusów marki Volvo, zapłacimy niemal równe 24 mln 300 tys zł. Okazuje się, że wymiana starego taboru, poza komfortem jazdy, nie wpływa na oszczędności eksploatacyjne.
- Scanie palą ok. 40 litrów paliwa na 100 km. To tyle samo ile paliły stare autobusy– mówi Marek Kossakowski zastępca dyrektora MPK.
A, że cena oleju napędowego poszybowała w górę, firma chce aby teraz w ślad za tym w górę poszły także ceny biletów komunikacji miejskiej.
- Cena oleju napędowego od września 2011 r. wzrosła o 0,48 zł/litr. (...) przy obecnej cenie paliwa koszty działania Przedsiębiorstwa będą wyższe od planowanych o ok. 310 tys zł – napisał Beniamin Dobosz, wiceprezydent Łomży we wniosku do Rady Miasta o podwyżkę.  - W tym miejscu należy wspomnieć, że realizacja projektu unijnego pn. „Rozbudowa i modernizacja systemu komunikacyjnego miasta” w ramach którego wykonano modernizację bazy MPK oraz dokonano zakupu nowych autobusów, obliguje Przedsiębiorstwo do rozszerzenia zakresu działalności, a co za tym idzie do zwiększenia ilości przejechanych wozokilometrów, a nie do ich ograniczania jak mogłoby się stać w przypadku złej sytuacji finansowej np, na skutek nie wprowadzenia nowych cen biletów – dodaje wiceprezydent.

Zgodnie z propozycją za bilet normalny, który dziś kosztuje 2,40zł od 1 kwietnia – jeśli na podwyżkę podczas przyszłotygodniowej sesji zgodzą się radni miasta – zapłacimy 2,80zł.  Bilet miesięczny na jedna linię ma kosztować 81 zł czyli o 5 złotych więcej niż teraz, a na wszystkie linie 91 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze. Nieco zaoszczędzić będzie można kupując usługę biletu elektronicznego. Wówczas bilet „normalny” miałby kosztować „tylko” 2,60 zł, miesięczny na jedna linię 78zł, a na wszystkie linie 88zł.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę