Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zadali pytanie… Wiemy więcej o uchodźcach

Pytania dotyczę sytuacji Czeczenów w Polsce, pobieranych przez nich świadczeń, sytuacji prawnej, czy bardziej ogólne o politykę migracyjną Polski czy też UE – w sumie ponad 40 - napłynęło do Fundacji „Ocalenie” podczas dwutygodniowej akcji „Zadaj pytanie. Dowiedz się więcej o uchodźcach.” - Cieszy nas niezmiernie, że nasza akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem internautów – mówi Kamil Kamiński z Fundacji „Ocalenie”. Oto kilka wybranych pytań i odpowiedzi


1.    Dlaczego Czeczeni nie mogą wyjechać z Polski.?
Czeczeni, mogą wyjeżdżać z Polski po otrzymaniu pozytywnej decyzji o zalegalizowaniu pobytu w Polsce.
W przypadku odmownej decyzji Czeczeni powinni dobrowolnie opuścić nasz kraj i wrócić do siebie, jeśli tego nie uczynią mogą zostać deportowani pod eskortą do kraju pochodzenia. W czasie trwania procedury związanej z rozpatrzeniem wniosku o status uchodźcy, cudzoziemcy muszą przebywać na terytorium kraju, w którym poprosili o status uchodźcy (zgodnie z postanowieniami Dublin II)

2.    Jaki jest procent przestępstw popełnionych przez uchodźców zamieszkujących Łomżę i okolice??
3.    Czy Wasza fundacja prowadzi statystyki dotyczące przestępczości wśród Czeczenów? Jeśli tak to ile przestępstw popełnili przez 10 lat w Woj. Podlaskim/ w Polsce?
Zgodnie z danymi Policji w 2009 r. dokonano w Łomży 792 przestępstwa, z czego 5 dokonali cudzoziemcy (bez rozróżnienia narodowości). Na 18,5 tys. przestępstw, które wydarzyły się w Województwie Podlaskim, zaledwie w jedenastu uczestniczyli Czeczeni (w części jako ofiary). Więc przestępczość w grupie cudzoziemców w Województwie Podlaskim jest jednostkowa. 
Niestety Fundacja „Ocalenie” nie dysponuje danymi dotyczącymi popełnianych przestępstw przez cudzoziemców w Woj. Podlaskim w roku 2010 i 2011, jednak przepuszczamy, że liczba ta nie uległa zwiększeniu. W 2010 r., zgodnie z danymi statystycznymi Policji ze wszystkich województw, 133 obywateli Federacji Rosyjskiej było podejrzanych o dokonanie przestępstwa na ternie całego naszego kraju, dla porównania -  137 obywateli Niemiec.

4.    Jak wam żyje się w Łomży ?
Uchodźcy bardzo częstą podkreślają, że Łomża podoba im się bardzo. Cenią bardzo spokój miasta. Częstą też podkreślają, że cieszy ich fakt, że dużo mieszkańców miasta chodzi do Kościoła. Oczywiście problemem jest to, że w Łomży ciężko jest znaleźć pracę, czy też wynająć mieszkanie.   

5.    Ilu dokładnie jest uchodźców w Łomży ?
6.    Ilu Czeczenów jest w Łomży?
Nikt nie prowadzi dokładnej i stałej statystyki dotyczącej liczby uchodźców w Łomży. Z danych Fundacji „Ocalenie” wynika, że w Łomży mieszka ok. 200 uchodźców i uchodźczyń (w tym 100-110 dzieci).
Należy zauważyć, że liczba uchodźców i uchodźczyń mieszkających w Łomży zmniejszyła się. Jest to związane z ogólnie niską ilością przyznawanych statusów uchodźcy, czy innej formy ochrony międzynarodowej i zmniejszenie się liczby osób starających się o status uchodźcy.

7.    Skąd uchodźcy biorą pieniądze na samochody? Wielu z nich ma niezłe samochody.
Można by zadać pytanie, a skąd Polacy, Niemcy, Kameruńczycy biorą pieniądze na samochody? Nie jest prawdziwą informacją, że w Polsce można żyć na wysokim poziomie  opierając się tylko na pomocy społecznej. Pieniądze pochodzą z oszczędności, czy też są kupowane dzięki pomocy rodziny lub krewnych. Należy tez zauważyć, że samochody te są dość stare, często 8-10 letnie. 

8.    Dlaczego uchodźcy przesiadują ciągle w jednym salonie gier na starym rynku i skąd mają pieniądze na granie w jednorękiego bandytę ? 
Jeżeli zauważył/a Pan/Pani jakiś cudzoziemców grających w salonie gier, nie świadczy to o tym, że uchodźcy przesiadują ciągle w salonie gier. Możemy mówić jedynie o jakiejś grupie cudzoziemców (nie każdy cudzoziemiec jest uchodźcą). Należy zauważyć, że z tych samych salonów gier korzystają również inni mieszkańcy Łomży.

9.    Ile procent Czeczenów w Polsce/w Łomży korzysta z zasiłków?
Nie dysponujemy takimi danymi, jeżeli chodzi o sytuacje w Polsce. W Łomży w 2011r. pomoc z MOPS otrzymało 1510 rodzin (Polskich i cudzoziemskich) z czego ok 70 to rodzin uchodźczych. W 2012r. Z pomocy społecznej korzysta ok 45 rodzin. Miesięczna suma zasiłków wynosi ok 850zł na rodzinę. 

10.    Co powiedzieliby Państwo ludziom, którzy boją się islamskich uchodźców (…)?
Ludzie są różni i nie należy nikogo szufladkować opierając się tylko na jego narodowości, czy wyznawanej religii. Wyznawcy określonej religii bardzo częstą zachowują się sprzecznie z podstawami ich wiary, mimo deklaracji o byciu chrześcijaninem, buddystą, muzułmaninem. Podstawą jest wzajemne poznanie i spojrzenie na człowieka pod względem jego czynów a nie przynależności etnicznej czy religijnej.

11.    Czy Czeczeni są w stanie zaakceptować równouprawnienie kobiet
W Czeczeni jest silny podział ról na męskie i damskie. Każda płeć ma swoje obowiązki, ale też i prawa, np. brat musi opiekować się siostrą, kiedy ojciec dowiaduje się, że jego córkę bije mąż, musi interweniować itp. Starsza kobieta w społeczności czeczeńskiej jest otaczana wielkim szacunkiem, i młodsze osoby muszą liczyć się z jej zdaniem. Oczywiście kobiety czeczeńskie mogą podejmować prace, realizować się zawodową.

12.    Kiedy uchodźcy z Czeczeni wrócą do swojego kraju, w którym wojna się juz nie toczy, a stolica wygląda przepięknie
Niestety wojna w Czeczeni nie skończyła się i trwa obecnie wojna partyzancka. Dla wielu osób nie akceptujących obecnych władz czeczeńskich, powrót do kraju wiąże się z zagrożeniem prześladowaniami lub śmiercią. Oczywiście władze czeczeńskie chętnie pokazują częściowo odbudowane miasto jednak obraz ten jest nie pełny, czy wręcz fałszywy. Polecamy zapoznanie się z książką Jonathan Litell Czeczenia. Rok III opisującą współczesną Czeczenię.
Warszawa w latach 50. XX wieku też wyglądała już przepięknie i wojna była zakończona, a jednak żołnierze Armii Krajowej przebywający na uchodźstwie na Zachodzie, za względu na swoje życie i bezpieczeństwo, nie mogli wrócić do Polski.

Wszystkie odpowiedzi na pytania znajdziecie Państwo na stronie Fundacji Ocalenie


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę