Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Słoneczna Hanka Bielicka i jej uśmiech w kapeluszu

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic: Hanka Bielicka (1915 – 2006) jako mała dziewczynka, roześmiana dziewczyna, dojrzała aktorka i zamyślona, z pooraną zmarszczkami twarzą siwa staruszka. Na portretach z wystawy w łomżyńskim ratuszu królują uśmiechy i kapelusze nieodżałowanej Królowej Estrady i Mistrzyni Monologu. Wystawa przypomina nam, że najsłynniejsza łomżynianka świata zmarła sześć lat temu 9. marca 2006 r.

Prezentowane w hallu łomżyńskiego ratusza prace wybrano spośród ponad 200 prac przedszkolaków i uczniów podstawówek z Łomży i powiatu łomżyńskiego, a najbliższy weekend to święto Hanki Bielickiej w Łomży.

Hanka Bielicka w oczach dzieci
Roześmiane portrety w ratuszu to bogaty plon dwóch edycji konkursu plastycznego „Hanka Bielicka w oczach dzieci”, jaki zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Hanki Bielickiej w Sławcu w gm. Nowogród. Mali artyści sięgają po różnorodne techniki: rysują, malują, wydzierają z kolorowego papieru i naklejają z bibułek. We wszechstronności warsztatu  odbija się pełne spektrum wariacji na temat kapelusza: może być skromny ze wstążką, rozbuchany jak rabata kwiatów i unieść barwne kamieniczki ze Starego Rynku oraz Katedrę. Pani Hania może przyglądać się nam z uśmiechem, siedząc w fotelu lub garderobie czy na ławeczce z ul. Farnej.
Na otwarcie wystawy przybyli nauczyciele inicjatorzy konkursu: Jadwiga Sosnowska i Jacek Sokołowski oraz dyr. Marta Sulkowska. Jedyna w Polsce szkoła ze Sławca, nosząca od jesieni 2010 r. imię wybitnej artystki Teatru Syrena w Warszawie i słynnej Dziuni Pietrusińskiej z radiowego Podwieczorku przy Mikrofonie, przymierza się do organizacji trzeciej edycji konkursu plastycznego - tym razem już o randze wojewódzkiej.

Skecze, piosenki i monografia Hanki Bielickiej

Miałoby to nastąpić we współpracy z organizatorami VI Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego „Radość spod kapelusza”, który rozpocznie się 10. marca o godz. 10 w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55 w Łomży. Inspirowana niespożytą energią i sceniczną charyzmą Damy w Kapeluszu młodzież będzie recytować oryginalne wiersze satyryczne i wygłaszać kabaretowe monologi oraz interpretować zabawne piosenki. Planowana jest bezpośrednia transmisja internetowa występów młodych.
Również w sobotę o godz. 17 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich (ul. Sadowa 12 w Łomży) autor ok. 200 monologów Hanki Bielickiej i przed laty reżyser i dyrektor Teatru Syrena Zbigniew Korpolewski przedstawi monografię swego autorstwa „Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu”. Spotkanie, podczas którego będzie można zakupić najnowszą monografię w cenie promocyjnej 30 zł, poprowadzi aktorka i parodystka Aldona Jankowska.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę