Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Art Déco

-zaproszenie-Art-deco-www.jpg Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę, 10 marca 2012 roku, o godz. 12.00 , na otwarcie wystawy „ Art déco ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, słynącego z kolekcji obiektów z okresu secesji i Art déco.

Get Adobe Flash player

Na wystawie zaprezentowano kilkaset eksponatów z dziedziny rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby. Są tu przedmioty dekoracyjne i użytkowe z metalu, ceramiki, szkła (naczynia, wazony, talerze, figurki), a także meble, tkaniny, wyroby biżuteryjne (klamry, brosze i klipsy), stroje i akcesoria mody, plakaty, grafika książkowa i ilustracyjna, jak również przedmioty codziennego użytku dopełniające obrazu epoki. Pomimo licznych inspiracji, styl art déco charakteryzuje się jednolitymi cechami. Opiera się na syntetycznych, geometrycznych formach, wykorzystuje płaską, stylizowaną dekorację, opartą na rytmicznej kompozycji. Stosuje gładkie, lśniące, opływowe powierzchnie i intensywne, kontrastowo zestawiane kolory. Charakterystycznymi motywami dekoracyjnymi są proste figury geometryczne, promienie, zygzak, szachownica. Nazwa „art déco” powstała jako skrót od francuskiego wyrażenia „art décoratifs” [sztuki dekoracyjne] i została przyjęta podczas wystawy zorganizowanej w Paryżu w 1966 roku pod tytułem Les années 25.

Get Adobe Flash player

Obiekty ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, prezentowane na wystawie wymownie świadczą o różnorodności stylu, o jego rozmaitych formach, surowcach, technologiach, sposobach dekoracji i źródłach inspiracji, nad którymi panował duch wyrafinowanej elegancji.

Opr. na podstawie tekstu Marioli Kwiatkowskiej – autorki scenariusza wystawy

 

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 05 marca 2012 14:43
Data ostatniej edycji: śr, 07 listopada 2012 11:18:07

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę