Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Pamięć i wiersze, kwiaty i znicze dla Żołnierzy Wyklętych...

Główne zdjęcie
Starosta Lech Szabłowski

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski oddał hołd poległym i pomordowanym żołnierzom niepodległościowego podziemia przy pomnikach obok Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Ponadto w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość z okazji obchodzonego po raz drugi oficjalnie święta.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży
Dr. Krzysztof Sychowicz
Dr. Krzysztof Sychowicz
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży
Starosta Lech Szabłowski
Starosta Lech Szabłowski
Roman Kozłowski, Lech Szabłowski i Krzysztof Kozicki
Roman Kozłowski, Lech Szabłowski i Krzysztof Kozicki

W dniu święta państwowego, ustanowionego ustawą Sejmu Rzeczpospolitej z dnia 3 lutego 2011 roku, w miejscach pamięci narodowej starosta z delegacją złożył wiązanki kwiatów i zapalił znicze.
- W tym symbolicznym dniu przywołujemy w naszej pamięci Jana Tabortowskiego, pseudonim Bruzda, żołnierza AK, AKO i  rejonowego prezesa WiN - stwierdził starosta. - Wspominamy Józefa Ramotowskiego, nauczyciela, żołnierza ZWZ, AK, zastępcę prezesa WiN oraz Stanisława Marchewkę, pseudonim Ryba, dowódcę plutonu w ZWZ i AK, oficera AKO i WiN. Przywołujemy w pamięci wielu bezimiennych, bohaterskich synów Ziemi Łomżyńskiej...
Inicjatorami uroczystości w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży byli nauczyciele historii: Elżbieta Wiśniewska i Wiesław Czupryński.
- Mieliśmy na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL-u skazały na anatemę, zniesławienie i zapomnienie – mówią nauczyciele.
Po wystąpieniu dyrektora szkoły Artura Ciborowskiego uczniowie Barbara Zajkowska i Patryk Gąsiewski przybliżyli słuchaczom losy Żołnierzy Wyklętych w oparciu o źródła Instytutu Pamięci Narodowej. Integralną częścią był wykład dr. Krzysztofa Sychowicza z Oddziału IPN w Białymstoku o działalności podziemia i reakcji na niego władz komunistycznych.
Dodajmy, że dr Krzysztof Sychowicz opowiadał o ludziach, którzy „z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, z którego aparatem walczyli także w okolicach Łomży”. Wszyscy zostali brutalnie zabici, a przez kolejne dziesiątki lat z żołnierzy tych propaganda PRL-u robiła bandytów.
Nawiązywała do tej smutnej refleksji projekcja filmu „Żołnierze Wyklęci”. Dynamicznie zabrzmiał korespondujący z tematem teledysk grupy De Press „Myśmy Rebelianci”. Zadumę i refleksję wywołała sugestywna interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki” w wykonaniu Barbary Zajkowskiej. Na zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć ekspozycję „Wierni Polsce Niepodległej”.
- Aktywne włączenie się społeczności ZSTiO nr 4 w obchody nowego święta państwowego przyczyni się do popularyzacji historii najnowszej Polski i regionu – twierdzą nauczyciele historii. - Pozwoli również przełamać stereotypy, dotyczące podziemia niepodległościowego i uhonorować pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Opr.: Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę