Pamięć i wiersze, kwiaty i znicze dla Żołnierzy Wyklętych...
W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski oddał hołd poległym i pomordowanym żołnierzom niepodległościowego podziemia przy pomnikach obok Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Ponadto w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się uroczystość z okazji obchodzonego po raz drugi oficjalnie święta.
W dniu święta państwowego, ustanowionego ustawą Sejmu Rzeczpospolitej z dnia 3 lutego 2011 roku, w miejscach pamięci narodowej starosta z delegacją złożył wiązanki kwiatów i zapalił znicze.
- W tym symbolicznym dniu przywołujemy w naszej pamięci Jana Tabortowskiego, pseudonim Bruzda, żołnierza AK, AKO i rejonowego prezesa WiN - stwierdził starosta. - Wspominamy Józefa Ramotowskiego, nauczyciela, żołnierza ZWZ, AK, zastępcę prezesa WiN oraz Stanisława Marchewkę, pseudonim Ryba, dowódcę plutonu w ZWZ i AK, oficera AKO i WiN. Przywołujemy w pamięci wielu bezimiennych, bohaterskich synów Ziemi Łomżyńskiej...
Inicjatorami uroczystości w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży byli nauczyciele historii: Elżbieta Wiśniewska i Wiesław Czupryński.
- Mieliśmy na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce, których władze PRL-u skazały na anatemę, zniesławienie i zapomnienie – mówią nauczyciele.
Po wystąpieniu dyrektora szkoły Artura Ciborowskiego uczniowie Barbara Zajkowska i Patryk Gąsiewski przybliżyli słuchaczom losy Żołnierzy Wyklętych w oparciu o źródła Instytutu Pamięci Narodowej. Integralną częścią był wykład dr. Krzysztofa Sychowicza z Oddziału IPN w Białymstoku o działalności podziemia i reakcji na niego władz komunistycznych.
Dodajmy, że dr Krzysztof Sychowicz opowiadał o ludziach, którzy „z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, z którego aparatem walczyli także w okolicach Łomży”. Wszyscy zostali brutalnie zabici, a przez kolejne dziesiątki lat z żołnierzy tych propaganda PRL-u robiła bandytów.
Nawiązywała do tej smutnej refleksji projekcja filmu „Żołnierze Wyklęci”. Dynamicznie zabrzmiał korespondujący z tematem teledysk grupy De Press „Myśmy Rebelianci”. Zadumę i refleksję wywołała sugestywna interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki” w wykonaniu Barbary Zajkowskiej. Na zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć ekspozycję „Wierni Polsce Niepodległej”.
- Aktywne włączenie się społeczności ZSTiO nr 4 w obchody nowego święta państwowego przyczyni się do popularyzacji historii najnowszej Polski i regionu – twierdzą nauczyciele historii. - Pozwoli również przełamać stereotypy, dotyczące podziemia niepodległościowego i uhonorować pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Opr.: Mirosław R. Derewońko