Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Jubileuszowa „Walizka” bez ministerialnego wsparcia

Główne zdjęcie
Dyrektor Festiwalu \'Walizka\' Jarosław Antoniuk

Planowana na 13 -16 czerwca 2012 roku najbliższa – jubileuszowa – dwudziesta piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Łomży nie uzyskała finansowego wsparcia od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektor łomżyńskiego teatru już odwołał się od niekorzystnej decyzji. - Sytuacja nie do końca jest jasna, dlatego że w ubiegłym roku i w latach poprzednich nasz teatr otrzymywał po 80 punktów w ocenie projektów, dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży. - Ze względu na jubileusz chcieliśmy zaprosić większą liczbę zespołów do udziału w konkursie, na który wpłynęło ponad 100 zgłoszeń spektakli teatralnych, w tym niektórych bardzo interesujących. Chcieliśmy również zaprosić więcej teatrów ulicznych, aby codziennie odbywały się duże spektakle uliczne WALIZKI.

Teatr Lalki i Aktora w Łomży Międzynarodowy Festiwalu Teatralny Walizka organizuje od 1987 roku jest gospodarzem. Do tej pory w Łomży gościł teatry z ponad 40 krajów (m.in. z Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Chin, Izraela, Norwegii, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Chorwacji, Niemiec, Serbii i innych), a wydarzenie stało się wizytówką kulturalną nie tylko miasta, ale także województwa, bo Festiwal ma swój styl, charakter i prestiż w środowisku teatralnym w kraju i za granicą.
Niestety rozstrzygając konkursy na dofinansowanie najciekawszych w Polsce wydarzeń kulturalnych w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało dofinansowania jubileuszowej „Walizce”. W ocenie urzędników ministrostwa XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka uzyskał ocenę 67,60 (Ocena Organizacyjna – 7.00, Średnia Ocena Merytoryczna – 44.20, Średnia Ocena Społeczna – 16.40) podczas gdy finansowe wparcie przysługiwało od 71,60.
Tym samym zaplanowany na 240 tys. zł budżet festiwalowy WALIZKI spotkał ogromny cios, ponieważ przez brak dofinansowania z ministerstwa kultury powstaje przeogromna dziura – bo aż na 160 tys. zł.
- Nawet nie wiadomo dokładnie, kto dokonał tegorocznej oceny WALIZKI, gdyż wcześniej konsultantami komisji oceniającej byli dziennikarze i krytycy sztuki. Z naszych informacji wynika, że większość pracowników resortu z taką oceną się nie zgadza, nazywając to „wypadkiem przy pracy”. Podobnie jak my, toteż  odwołaliśmy się od tej decyzji do ministra kultury - kontynuuje dyrektor Jarosław Antoniuk. - Z podobnym odwołaniem wystąpił także prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski i podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz, doceniający ważne wydarzenia kulturalne. Dofinansowania ministerialnego nie dostało też kilka innych festiwali o ugruntowanej w Polsce i w Europie pozycji, jaką zdobyła sobie WALIZKA, więc liczymy na ponowne przyjrzenie się jej dofinansowaniu.

Dodajmy, że dzieląc pieniądze z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012 urzędnicy z ministerstwa wsparcia nie przyznali także na tegoroczny Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. „Niewielką” - 25 tys zł dotację uzyskały jedynie, organizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży, a odbywające się w Nowogrodzie, Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej. W tym roku będzie to XIX edycja tej imprezy.

210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę