Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Cudze chwalicie…

Główne zdjęcie
Katarzyna Klimaszewska

Katarzyna Klimaszewska z Łomży prezentuje w Galerii N akwarele ukazujące piękno polskiej oraz światowej architektury. Jest to pierwsza wystawa indywidualna utalentowanej studentki Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej. - Celem wystawy jest pokazanie, że polska architektura nie różni się od architektury europejskiej czy światowej – podkreśla artystka. - Ale często jest pomijana, niezauważana, rzadko pokazywana, przez co się o niej zapomina. Dlatego chciałam pokazać, że są to piękne zabytki warte zauważenia!

- Swoją przygodę z rysunkiem rozpoczęłam od zwykłego ołówka – opowiada Katarzyna Klimaszewska. – On sprawił, że zainteresowała mnie sztuka, rysowanie i malowanie. Dzięki temu dostałam się na Architekturę – obecnie jestem studentką III roku. Tam uczęszczałam na zajęcia z malarstwa – właśnie z akwareli. Zaintrygowała mnie wtedy, bo stwarza  naprawdę duże możliwości, przede wszystkim kolorystyczne.
I właśnie wtedy narodził się pomysł cyklu akwarel przedstawiających perły polskiej architektury: pałace, pałacyki, zamki i dworki.  Dopełniły go akwarele przedstawiające podobne zabytki,  znajdujące się w Anglii, Francji, Włoszech, Niemczech, a nawet Indiach. Przedstawienie obok siebie zabytków polskich i zagranicznych ma podkreślać uniwersalne piękno tych pierwszych – powstałych w Polsce, chociaż często z udziałem zagranicznych twórców: architektów i budowniczych.
- Włoscy czy francuscy architekci często tworzyli w Polsce – podkreśla Klimaszewska. - Stąd podobieństwo pomiędzy pałacami i innymi obiektami znajdującymi się w Polsce i w innych zakątkach Europy. Równie piękne są polskie dworki, często w zwykłych wsiach, w miejscach, gdzie trudno dotrzeć. 
Młoda artystka  dostrzega też niewątpliwe walory artystyczne budynków użyteczności publicznej, jak zabytkowy dworzec kolejowy w Bremie czy słynny londyński Big Ben.
- Piękno architektury zainteresowało mnie już w liceum – wyjaśnia Klimaszewska. – Stwarza ona nie tylko miejsca do zamieszkania czy użyteczne, ale też do podziwiania, dzięki czemu zapewnia wiele możliwości, pięknie wpisując się też w nasz krajobraz.
- Kunszt wykonania, sprawną rękę, kolorystykę – to wszystko możemy podziwiać na akwarelach pani Katarzyny– ocenia Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Jednostki Wojskowej 1511.
Wieczór ze sztuką w Galerii N zakończył występ młodych wokalistów Studia Wokalnego Regionalnego Ośrodka Kultury. Utalentowani podopieczni Marka Żemka: Magdalena Cwalina, Katarzyna Górska, Angelika Gosk i Mateusz Krakowiecki zaśpiewali popularne polskie przeboje, w tym „Pod papugami” Czesława Niemena i „Małe tęsknoty” Krystyny Prońko.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę