Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Plan restrukturyzacji łomżyńskiego szpitala

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Zwolnienie 110 pracowników do 2018 roku przyniesie szpitalowi w tym czasie ponad 14,5 mln zł oszczędności. To jeden z elementów opracowanego „Programu Restrukturyzacji Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży 2011 – 2018”. Sytuacja finansowa placówki „jest niekorzystna i niestabilna”, a odzwierciedleniem tego „jest wzrastające zadłużenie i brak możliwości zrównoważenia przychodów z kosztami.” Według danych za 2011 roku przychody ogółem szpitala wyniosły 93,5 mln zł, a jego zobowiązania na koniec roku przekroczyły 37 mln zł, przy czym wymagalne zbliżył się już do 16 mln zł.

Główne działania restrukturyzacyjne szpitala podzielone zostały na cztery grupy. Pierwsza z nich to restrukturyzacja organizacyjna. Zakłada ona m.in. przeniesienie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego oraz Oddziału Chorób Płuc i Gruźlicy z budynku przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej do gmachu szpitala przy Al. Piłsudskiego 11 (w tym drugim przypadku na miejsce obecnego oddziału ginekologii, po wcześniejszym przeniesieniu oddziału ginekologii ze zmniejszeniem powierzchni tego oddziału) oraz utworzenie Zakładu Pielęgnacyjno- Opiekuńczego (wraz z samorządem miasta Łomża) w pomieszczeniach przy ul. M. C. Skłodowskiej.
Druga grupa to restrukturyzacja organizacyjno-kadrowa, czyli „optymalizacja zatrudnienia”, która zakłada „zwolnienia w 2012 r. - 25 osób, w 2013 r. – 20 osób, w latach 2014, 2015 i 2016 po 15 osób, w 2017 r. i 2018 r. po 10 osób.”
Zgodnie z informacjami zawartymi w dokumencie łączne efekty finansowe restrukturyzacji organizacyjno-kadrowej w latach 2012-2018 wyniosą  14 640 000 zł (wariant realny). Co ważne ma się udać je osiągnąć przy stosunkowo niskich nakładach 1 081144 zł.
Kolejne działania restrukturyzacyjne to „restrukturyzacja bazy sprzętowej” oraz „restrukturyzacja finansowa”, która miałaby się sprowadzić przede  wszystkim do działań zmierzających „do tego, aby NFZ dokonywał płatności za wszystkie usługi medyczne świadczone przez Szpital”. 
Łączne efekty finansowe restrukturyzacji finansowej w latach 2011-2018 w wariancie realnym mają wynieść niemal 23 mln zł i to one, poza zwolnieniami pracowników, miałyby najbardziej pomóc placówce. Planowane „łączne efekty finansowe” restrukturyzacji łomżyńskiego szpitala w latach 2011-2018 mają przynieść ponad 48 mln zł, a nakłady na ich osiągnięcie 41,5 mln zł.

Plan restrukturyzacji m.in. łomżyńskiego szpitala ma być omawiany na najbliższej sesji Sejmiku. W ocenie opiniującego do Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku „założone efekty finansowe i organizacyjne planowanych działań mogą zostać osiągnięte, co przyczyni się do uzyskania dodatnich wyników finansowych w kolejnych latach funkcjonowania Szpitala, pod warunkiem, iż wszystkie przedstawione w Programie działania restrukturyzacyjne zostaną zrealizowane z zachowaniem zaplanowanych terminów, a także przy założeniu, iż rynek usług zdrowotnych nie ulegnie zmianom oraz zasady finansowania i kontraktowania świadczeń zdrowotnych przez NFZ nie pogorszą się w stosunku do obecnej sytuacji.”


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę