Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Miłość jest trzeźwa – w rodzinie i w narodzie

Główne zdjęcie
Ks. bp Tadeusz Bronakowski

- Jak jest z trzeźwością Polaków? - pytał ks. bp Tadeusz Bronakowski, rozpoczynając 45. tydzień modlitw o trzeźwość narodu na mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. - Milion Polaków jest uzależnionych od alkoholu, a cztery miliony doświadczają dramatycznych konsekwencji uzależnienia najbliższej osoby. Czternaście procent dorosłych Polaków pije ryzykownie, czego skutkiem są choroby, wypadki, absencja w pracy, przemoc, przestępstwa na tle alkoholowym. Co czwarty śmiertelny wypadek na drogach jest skutkiem prowadzenia po alkoholu.

W ostatnią niedzielę karnawału modlili się z rodzinami członkowie Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość, które uhonorowało bp. Tadeusza Bronakowskiego tytułem Honorowego Członka Stowarzyszenia ZiT.  Wyróżnienie przyznano biskupowi pomocniczemu Diecezji Łomżyńskiej  za „posługę i modlitwę” i „dbałość o naszą trzeźwość”. Wręczył je prezes ZiT Jarosław Rewucki. Członkowie ZiT i wierni różnych parafii będą modlić się o trzeźwość narodu codziennie o godz. 17. 

Wieczny karnawał i gasnąca wiara
- Życie współczesnych ludzi przypomina karnawał, który się nie kończy: wciąż gra muzyka, telewizje pokazują programy rozrywkowe, 24 godziny na dobę rozrywka dostępna jest w Internecie – mówił w homilii bp Tadeusz Bronakowski. - Reklamy, seriale, kolorowe czasopisma, nawet kanały informacyjne ze wszystkiego robią rozrywkowe widowisko. Zabawa nie jest dobrowolnym wyborem spędzania wolnego czasu, ale zamienia się w nieustający przymus. W Księdze Izajasza Bóg stawia narodowi wybranemu zarzut: „Znudziłeś się Mną, Izraelu”. Coraz mniej osób wierzy i praktykuje. Ochrzczeni porzucają wiarę rodziców i dziadków. Papież Benedykt XVI mówi o znudzeniu wiarą wśród bogatych społeczeństw, o tragicznym uśpieniu sumień.
Dlatego – przekonywał hierarcha - 45. tydzień modlitw o trzeźwość narodu ma być donośnym wołaniem o opamiętanie tych, którzy zatracili granice w życiu. Ma być „kołem ratunkowym dla tych, którzy często nieświadomie wpadają w problemy. Większość tych ludzi nie ma nawet świadomości, że czynią źle. Że szkodzą sobie, swoim bliskim i całemu społeczeństwu”.

Wielkie dramaty małych ludzi
Kaznodzieja przypomniał, że 2 000 000 dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym: „Dwa miliony dzieci zastraszonych, bitych i poniżanych, ponieważ 70 procent przypadków przemocy domowej ma tło alkoholowe lub narkotykowe. Dwa miliony dzieci, które nie mogą normalnie żyć, normalnie się uczyć, normalnie rozwijać, bo każdy dzień podobny jest do doświadczeń więźnia obozu koncentracyjnego. Większość ma wszelkie prawdopodobieństwo powtórzenia tego dramatu w swoim życiu. Dzieci i młodzież z tzw. normalnych rodzin coraz częściej sięgają po alkohol, który jest najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną podczas spotkań towarzyskich z rówieśnikami czy też w weekendowe zabawy i dyskoteki. W Polsce do wypicia alkoholu przyznaje się 87 proc. gimnazjalistów i 95 proc. licealistów. Dziewczęta piją niemal tyle samo, co chłopcy. W 200 000 punktów sprzedaży bardzo często łamane są przepisy prawa i sprzedaje się alkohol nieletnim. Dla pozornego zysku wielu jest gotowych narażać zdrowie i życie młodych ludzi.

„Rodzina jest szkołą trzeźwości”

Zdaniem biskupa, przed laty młodzież piła mniej, bo mniejszy był permisywizm, a większa świadomość zła, większa świadomość grzechu.
- Dzisiaj młodzi chwalą się tym, ile potrafią wypić... – ubolewał biskup, zachęcając do refleksji, jakie działania możemy podejmować dla umacniania trzeźwości w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. - Potrzeba zaangażowania rodziców, którzy muszą chronić dzieci przed wczesną inicjacją alkoholową. Dzieci otoczone troską, czujące wsparcie i zainteresowanie rodziców, rzadziej mają problemy z alkoholem. Dzieci nie powinny obserwować upijających się rodziców. Zdolność do odmówienia kieliszka, wytrwanie bez picia przez określony czas to coś, co każdy człowiek może w sobie wypracować. Rodzice nie mogą tolerować eksperymentów z alkoholem i zachęcać do picia.
Biskup Tadeusz Bronakowski nauczał, że trzeźwość jest cnotą umiaru i że można ja krzewić poprzez „małe codzienne kroki, proste decyzje i konsekwentne postawy. Każdy z nas może i powinien być Apostołem Trzeźwości, bo troska o trzeźwość to troska o piękne życie tu na ziemi, ale także, a może przede wszystkim, troska o życie wieczne...”.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę