Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

„Dwadzieścia lat minęło...” w III LO w Łomży

Główne zdjęcie
Zespół artystyczny III LO (fot. Jakub Chojnowski)

„Pamięci tych, co padli, bądźcie godni!” - to hasło przyświecało obchodom 20-lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży oraz 70. rocznicy powstania AK. Społeczność szkolna modliła się na mszy św. w kościele Ojców Kapucynów, którą odprawił ks. bp Tadeusz Bronakowski, potem słuchała gratulacji gości, a w części artystycznej wspominała własne dzieje i dzieje bohaterskich patronów z Armii Krajowej.

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski (fot. Jakub Chojnowski)
Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski (fot. Jakub Chojnowski)
Maria Jankowska i Jerzy Chodnicki (fot. Jakub Chojnowski)
Maria Jankowska i Jerzy Chodnicki (fot. Jakub Chojnowski)
Paweł Popkowski i Tomasz Cwalina (fot. Jakub Chojnowski)
Paweł Popkowski i Tomasz Cwalina (fot. Jakub Chojnowski)
Katarzyna Pogroszewska (fot. Jakub Chojnowski)
Katarzyna Pogroszewska (fot. Jakub Chojnowski)
Zespół artystyczny III LO oraz Katarzyna Życzkowska i Lidia Choińska (fot. Jakub Chojnowski)
Zespół artystyczny III LO oraz Katarzyna Życzkowska i Lidia Choińska (fot. Jakub Chojnowski)
Fot. Łukasz Czech
Fot. Łukasz Czech
Trio III LO (fot. Łukasz Czech)
Trio III LO (fot. Łukasz Czech)

Dwuipółgodzinne spotkanie odbywało się w zaciemnionej sali gimnastycznej, której centralną dekorację stanowiły krzyż z przerzuconą biało-czerwoną szarfą oraz imitujące ceglane mury kulisy. Po jednej stronie – muzycy z prowadzonego przez historyka Janusza Kiljana zespołu, po drugiej – kilkudziesięciu recytatorów, wokalistów i tancerzy. Pośrodku stali goście, zapraszani z wdziękiem przez konferansjerów: anglistkę Aleksandrę Nowakowską i Karola Bikowskiego, nauczyciela WF.

Gratulacje, listy, prezenty i kort dla III LO
Wśród gości byli, m.in., wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, Dorota Zimnoch z Kuratorium Oświaty w Białymstoku, starosta łomżyński Lech Szabłowski i dowódca I Batalionu Remontowego mjr Krzysztof Rabek. Prezes Klubu Fort ppłk. Ludwik Zalewski wręczył Grażynie Chodnickiej, dyrektor III LO od 2005 r., sygnet honorowy Ratownika Historii. Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski był znacznie hojniejszy.
- Podpisałem decyzję o zbudowaniu przy szkole drugiego kortu tenisowego wartości 30 tysięcy złotych – powiedział, zbierając oklaski od młodzieży, gdyż w III LO działa prężnie tenisowy UKS Return. List gratulacyjny „Trzecie” otrzymało od prof. Cezarego Kuklo z IPN w Białymstoku, wręczony przez dr. Krzysztofa Sychowicza. Historyk wspominał, że jego kontakt z tym budynkiem datuje się na czasy, gdy był uczniem Technikum Mechanicznego; później – gdy w III LO zatrudnił go Jerzy Cieślewski, dyrektor III LO w latach 1992-2005. Szkoła miała 15 nauczycieli: przez 20 lat pracowało lub pracuje aż 187. Od początku uczą: biolożka Bogusława Hryniewicz i Janusz Kiljan.

Sztandary z Podlaskiej Rodziny Szkół
Na uroczystości zjawili się przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek z Podlaskiej Rodziny Szkół Imienia Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej, której współzałożycielem w 2010 r. było III LO. Ze sztandarami przyjechało: Publiczne Gimnazjum nr 2 z Grajewa, XI Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Technicznych im. Władysława Andersa z Białegostoku oraz II LO z Augustowa.  Jubileusz uświetniły sztandary z Łomży, m.in. 33 Pułku Piechoty i Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących, który mieścił się w gmachu z 1897 r. przy ul. Senatorskiej 13, przekazanym w 1996 r. na siedzibę III LO. Dwa lata potem nadano mu imię Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK.

„Pamięci tych, co padli, bądźcie godni!”
Część artystyczna składała się ze wspomnień i montażu patriotycznego. Z humorem wspominali minione 20-lecie geografka Maria Jankowska i matematyk Jerzy Chodnicki. Mówili o „magicznym czworokącie”, gdy uczniowie i nauczyciele biegali m. SP nr 1, I i II LO a Liceum Medycznym. Byli dumni, że III LO ma najwyżej położony budynek szkolny – 137 m n.p.m., a z racji skarpy nad Narwią – najdroższe ogrodzenie w mieście. Ma bezcennych mistrzów Europy w zapasach, karate i kulturystyce. Więcej o historii, tradycjach i sukcesach III LO mówi na jubileusz wydana, obszernie ilustrowana i z precyzyjnym komentarzem publikacja „III LO w Łomży. Dwadzieścia lat minęło...”.
Na osobną relację zasługuje staranny, przemyślany i poruszający montaż poezji, prozy, pieśni i tańca „Pamięci tych, co padli, bądźcie godni!”. O tragicznych losach Polaków, żołnierzy i cywilów, w czas wojen, powstań i zsyłek wzruszająco opowiedzieli młodzi wykonawcy, z którymi celująco przygotowały mądre, patriotyczne widowisko polonistki Lidia Choińska i Katarzyna Życzkowska.
To może na koniec rozśpiewane w skocznym, swingowym rytmie wesołe trio: Katarzyna Ruszczyk, Katarzyna Jadczak i Magdalena Kamionowska, składające wszystkim w III LO radosną dedykację:
„Za Dyrekcję, całą Radę, zacnych Gości
I za młodzież, aby rosła na pociechę,
Doczekania złotych godów - wkrótce,
Bo za lat trzydzieści - wznieśmy
Toast naszym chudym mlekiem!”.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę