Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

W Rydzewie pękają domy. Protestować mieszkańcom nie pozwolono

Mieszkańcy Rydzewa – małej wsi przez którą przebiega droga krajowa nr 61 - domagają się pilnego remontu przebiegającego przez ich miejscowość odcinka trasy. Tylko ten fragment drogi nie został objęty wykonywanym trzy lata temu remontem całej 61 na odcinku od Łomży do Ostrołęki. Teraz we wsi pękają pobliskie domy. Mieszkańcy twierdzą, że właśnie dlatego iż droga nie jest wyremontowana. Powołali komitet protestacyjny. Protestować na drodze jednak nie mogą bo prawa do tego odmawia im zarządca drogi czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Teraz za pośrednictwem posła Lecha Kołakowskiego swoją niedolą chcą zainteresować rząd.

W Rydzewie w maju ubiegłego roku zawiązał się społeczny komitet, którego celem jest dążenie zgodnie z prawem Rzeczypospolitej Polskiej do dokończenia inwestycji przebudowy trasy nr 61 na odcinku przejścia przez Rydzewo. W dniu powołania komitetu została wystosowana petycja do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, w której mieszkańcy prosili o dokończenie inwestycji. Argumentowali, że pozostawienie 1,5km niewyremontowanej drogi stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz wpływa na stan budynków przyległych. Pojazdy ciężarowe przejeżdżające przez Rydzewo powodują tworzenie wibracji budynków, w czego efekcie powstają pęknięcia ścian. Brak infrastruktury towarzyszącej stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do szkoły. Ponadto hałas jest uciążliwy dla mieszkańców Rydzewa. W odpowiedzi dowiedzieli się, że nie będzie możliwe wykonanie przebudowy trasy 61 na przejściu przez Rydzewo w roku 2012 ze względu na brak środków finansowych. Białostocki oddział GDDKiA informował również iż mało prawdopodobne jest wykonanie tej inwestycji również w roku 2013. Napisali też do centrali GDDKiA w Warszawie skąd przyszła odpowiedź iż zgodnie z listą priorytetową odcinków wymagających remontu lub przebudowy odcinek „rydzewski” jest na miejscu 397 na 566 pozycji, a wartość inwestycji od nr l do nr 396 wynosi 4,9 mld PLN.
- Po otrzymaniu odpowiedzi wystosowaliśmy pismo o pozwolenie na protest drogowy. Jednakże plan organizacji objazdów na wezwanie GDDKiA w porozumieniu z Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku o raz w Warszawie uniemożliwia nam zorganizowanie protestu drogowego – napisali od posła Kołakowskiego rozgoryczeni mieszkańcy Rydzewa, prosząc by ich sprawą zainteresował bezpośrednio rząd. Mieszkańcy wskazują że termin ważności pozwoleń na przebudowę ich odcinka trasy wygaśnie w połowie przyszłego roku, a to będzie oznaczało, że zostaną zmarnowane środki około pół miliona złotych wydane na przygotowanie planu przebudowy. Obawiają się też, że jeśli inwestycja nie zostanie wykonana wraz z końcem terminu ważności dokumentacji, to zostanie przesunięta o kolejne lata.
Mieszkańcy przypominają też, że trasa nr 61 jest trasą tranzytową do państw nadbałtyckich. Drogą tą przejeżdża znaczna ilość samochodów ciężarowych jadących w kierunku Litwy lub odwrotnie. Obecny stan nawierzchni, tj. koleiny oraz częste wyrwy w nawierzchni powodują hałas podczas przejazdu samochodów ciężarowych powodujący drgania wpływające na pękanie ścian w budynkach na przyległych posesjach do pasa drogowego. Pęknięcia są znaczne.

Poseł Lech Kołakowski już w tej sprawie złożył interpelacje do ministra Transportu. Załączył do niej także listy jakie mieszkańcy Rydzewa otrzymywali z GDDKiA oraz zdjęcia popękanych budynków. Oczekuje, że odpowiedź uzyska w ciągu trzech - czterech tygodni. Podobnie jak mieszkańcy Rydzewa liczy, że w odpowiedzi minister poinformuje, iż remont drogi przez Rydzewo będzie wykonany niezwłocznie.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę