Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

W obronie sądów

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

- Wyrażam swój sprzeciw wobec planów dotyczących likwidacji sądów rejonowych m.in. w Grajewie i Zambrowie – napisał poseł Lech Kołakowski w interpelacji do Ministra Sprawiedliwości. W ocenie posła tworzenie w miejsce małych sądów rejonowych wydziałów zamiejscowych „jest sprzeczne z interesem mieszkańców powiatu i przyniesie negatywne skutki w sferze społecznej i ekonomicznej.” - „Oszczędności, których spodziewa się Pan Minister są iluzoryczne” - podkreśla Kołakowski

- Teoretycznie projekt likwidacji sądów rejonowych uwzględnia zniesienie tych, w których orzeka do 14 sędziów włącznie. Tymczasem w okręgu łomżyńskim tylko Sąd Rejonowy w Łomży spełnia ten wymóg – zaznacza parlamentarzysta.
Poseł podkreśla, że niezrozumiała jest dla niego decyzja o likwidacji Sądu Rejonowego w Zambrowie i Grajewie.
„Za utrzymaniem Sądu Rejonowego w Grajewie przemawia wiele mocnych argumentów. Przede wszystkim to, że liczba spraw wpływających do sądu w Grajewie, a także szybkość i skuteczność w ich rozpoznawaniu, jest porównywalna z sądami w dużych miastach takich jak Łomża, czy też Białystok.” Odnośnie zambrowskiego sądu poseł przypomina, że jego budynek przeszedł niedawno remont i został wyposażony w nowoczesny sprzęt. Istnieje również zatwierdzony plan rozbudowy sądu, która miała ruszyć w bieżącym roku i z powodu której poniesiono już koszty w kwocie kilkuset tysięcy złotych.

Poseł wskazuje także na argumenty społeczne. „Mieszkańcy Powiatu Grajewskiego, żeby dostać się do sądu w Łomży, będą musieli pokonać od 50 do 80 km. Niesprawiedliwe jest obarczanie społeczeństwa takimi wydatkami, tym bardziej, że przez projekt Pana Ministra, zostaną zlikwidowane miejsca pracy w regionie o i tak bardzo wysokiej stopie bezrobocia.” „Decyzja o likwidacji Sądu w Zambrowie doprowadzi do obniżenia rangi powiatu, co w regionie o i tak dużej stopie bezrobocia, przyczyni się do uzasadnionego poczucia krzywdy mieszkańców.”

Na koniec poseł z Łomży pyta ministra czym się kierował, podejmując decyzję o likwidacji sądów a także czy istnieje możliwość odstąpienia od tak szkodliwej społecznie i ekonomicznie decyzji?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę