Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Obwodnica Łomży... na razie musi czekać

„Resort transportu dostrzegając potrzeby mieszkańców Łomży podjął działania w celu odpowiedniego przygotowania interesującego Pana posła zadania do realizacji – napisał wiceminister Maciej Jankowski w odpowiedzi na interpelację posła Lecha Kołakowskiego, który zaapelował aby budowę obwodnicy Łomży wydzielić jako oddzielne zadanie w planach budowy Via Baltica. Niestety z odpowiedzi nie wynika kiedy budowa obwodnicy Łomży mogłaby się zacząć. Ministerstwo z jakimikolwiek deklaracjami w tej sprawie wstrzymuje się do czasu ostatecznego ustalenia poziomu finansowania infrastruktury drogowej z środków dostępnych dla Polski w Wieloletnich Ramach Finansowych Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020.

W odpowiedzi na interpelację wiceminister zapewnia Maciej Jankowski przypomina, że budowa drogi ekspresowej S-61 na odcinku Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn wraz z obwodnicą Łomży znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 w załączniku nr 2. „zawierającym inwestycje, których stan przygotowania nie pozwala na rozpoczęcie realizacji przed rokiem 2013. Budowa rozpocznie się po roku 2013 pod warunkiem uzyskania wszystkich wymaganych przepisami decyzji i zapewnienia środków finansowych.”
Niestety w tym przypadku na razie żaden z tych warunków nie został spełniony. Wiceminister zwraca uwagę, że formalnie nie jest jeszcze ustalony przebieg zarówno Via Baltica jak i będącej jej częścią obwodnicy Łomży. „Ostateczna decyzja o tym w jakim wariancie przebiegała będzie droga ekspresowa na odcinku obwodnicy Łomży zostanie zawarta w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia...”. Także pieniędzy na razie na inwestycje nie widać. Niemniej minister zapewnia, „iż resort transportu dostrzegając potrzeby mieszkańców Łomży podjął działania w celu odpowiedniego przygotowania (…) zadania (budowy obwodnicy Łomży – dop.red) do realizacji. W miarę dostępnych środków proces przygotowania zadań do realizacji, w tym zadań ujętych w załączniku nr 2 będzie kontynuowany tak. aby w sytuacji pojawienia się dodatkowych środków płynnie przejść w fazę realizacji” - czytamy w odpowiedzi na poselską interpelację.
Minister poinformował posła, że Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 zgodnie z założeniami zostanie zaktualizowany w momencie, kiedy ostatecznie znane będą poziomy finansowania infrastruktury drogowej dostępne dla Polski w Wieloletnich Ramach Finansowych Unii Europejskiej na lata 2014 - 2020 oraz urealnione będą prognozy makroekonomiczne dla dwóch ostatnich lat realizacji Programu. Pozwoli to na precyzyjne określenie potrzeb finansowych (w tym udziału środków krajowych) dla zakresu rzeczowego Programu realizowanego w latach 2014-2015.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę