Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łosie pod kontrolą…

Główne zdjęcie
Biebrzański łoś

W okolicach Osowca leśnicy z rozpoczęli kilka dni temu akcję zakładania łosiom obroży z nadajnikami telemetrycznymi. W obrożach zamontowane są specjalne odbiorniki GPS oraz nadajniki radiowe, które dane z pozycją geograficzną łosia wysyłają co kilkanaście minut. Pozycja każdego „oznakowanego” łosia jest na bieżąco obserwowana w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Badania te mają pomóc w lokalizacji zwierząt oraz wskazać trasy ich sezonowych wędrówek. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, oznakowane łosie będą obserwowane przez co najmniej 2 lata – tyle powinny wytrzymać baterie w obrożach.

Obroże z nadajnikiem nakładane są po uśpieniu zwierzęcia – na około 15 min. W tym czasie jest ono również mierzone oraz pobierana jest maluteńka (kilkanaście włosów z cebulkami) próba do badań genetycznych. W pierwszym dniu akcji nadajniki założono 4 łosiom (1 byk i 3 klępy). Naukowcy planują oznakowanie – założenie obroży 20 łosiom: 10 w basenie dolnym i 10 w górnym.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę