Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Kompleks Narew w Łomży gotowy w całości

Główne zdjęcie
Ks. Dariusz Dąbrowski (ekonom diecezji), Sławomir Daniszewski (inspektor nadzoru) i ks. bp Tadeusz Bronakowski w sali Centrum Kultury

- Szczęśliwie zakończyły się wszystkie prace remontowe i rozbudowa Centrum Kultury z salą widowiskową przy Szkołach Katolickich w Łomży – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski, oprowadzając z dumą po nowoczesnym obiekcie, jaki stanął w ciągu dwóch lat na miejscu dawnego Kina Październik przy ul. Polowej. - Oprócz tego, ze środków unijnych powstało Muzeum Diecezjalne przy ul. Giełczyńskiej i wykonano posadzkę w Katedrze Łomżyńskiej. Całość inwestycji zaplanowano tak, by tworzyła ścieżkę edukacyjną. Te trzy elementy projektu renowacji zabytkowych obiektów kultury w ramach Kompleksu Narew o wartości 9,5 mln zł, zostały dofinansowane kwotą 8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Sala Centrum Kultury w Łomży
Sala Centrum Kultury w Łomży
Sala Centrum Kultury w Łomży
Sala Centrum Kultury w Łomży
Sala Centrum Kultury w Łomży
Sala Centrum Kultury w Łomży

Po Kinie Październik, „przylepionym” do Domu Katolickiego przy ul. Sadowej, nie ma już śladu - również w wyglądzie budynku. Salę widowiskową  od strony ulicy Polowej powiększono o skrzydło, w którym mieści się  sala wystawiennicza, sanitariaty i foyer oraz szatnia. 350 eleganckich i wygodnych foteli tworzy spadziste audytorium, tak aby widzowie nie zasłaniali sobie obszernej i głębokiej sceny.
Muzeum Diecezjalne połączono architektonicznie z Domem Wspólnoty Kapłańskiej przy ul. Giełczyńskiej. Odróżnia się ono od domu księży emerytów nową żółtą elewacją. Obecnie trwają prace nad gromadzeniem zbiorów i przygotowaniem stałych ekspozycji sztuki sakralnej. Dyrektorem muzeum, gromadzącego zabytki z ponad 180 parafii diecezji na prośbę poprzedniego biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka TChr, został ks. Dariusz Dąbrowski, nowy ekonom Diecezji Łomżyńskiej.
W  Katedrze zmieniono posadzkę. W miejsce dziesięciu małych podziemnych krypt sprzed kilku wieków zbudowano pod prezbiterium kryptę, w której umieszczono zachowane szczątki zmarłych. W bocznej nawie umieszczono ścieżkę edukacyjną, ukazującą historię parafii katedralnej na tle historii Diecezji Łomżyńskiej.
- Jesteśmy już po wszystkich odbiorach technicznych Centrum Kultury i posiadamy pozwolenie na jego użytkowanie – podsumowuje ks. bp Tadeusz Bronakowski. - Będą tutaj odbywały się, m.in.,  koncerty, projekcje filmowe, konferencje naukowe, sympozja, prelekcje i spotkania wszystkich środowisk katolickich. Cieszymy się, że tak piękne i pożyteczne obiekty będą służyły całej społeczności lokalnej i gościom przybywającym do Łomży.

Mirosław R. Derewońko

 

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę