Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Łomża i Zambrów – przystanki na Euro 2012

Główne zdjęcie
Stephany Eschuk i Sebastian Jaworowski

- Promujemy Łomżę i Zambrów oraz okolice, żeby wszyscy w Europie wiedzieli, że te miasta są przygotowane do obsługi ruchu tranzytowego i przyjazne turystom, wybierającym się na mistrzostwa Euro 2012 – mówi Stephany Eschuk, prezes łomżyńskiej spółki Linguo, która rozpoczęła projekt „ASK ME!”. Współpracę zadeklarowały już spółka PL.2012, władze Łomży i Zambrowa, gminy Łomża i Piątnica, policjanci powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego, MOSiR i Wspólnota Polska w Łomży.

ASK ME! to nie tylko życzenie po angielsku „Zapytaj mnie!”, ale także skrót nazwy projektu: Akcja Szkoleniowo-Konsultacyjna „Mała Europa”.
- Spółka PL.2012, odpowiedzialna za przygotowania Polski do Mistrzostw Europy w piłce nożnej, poinformowała nas, że pierwsi zainteresowaliśmy się pomocą turystom i kierowcom, przyjeżdżającym do Polski z krajów wschodnich, bałtyckich i skandynawskich - kontynuuje Kanadyjka Stephany Eschuk. - Zaproponowaliśmy, że będziemy szkolić z języka angielskiego i rosyjskiego personel firm i instytucji, z którymi na trasie mogą spotkać się przyjezdni. ASK ME! będziemy także kontynuować po Euro 2012, promując latem walory turystyczne naszego regionu.
Obszerna lista zainteresowanych obejmuje, m.in., pracowników stacji paliw, hoteli, moteli, zajazdów, pensjonatów, restauracji, a także punktów opieki zdrowotnej oraz urzędów, w których podróżni szukaliby pomocy. W tym celu ma powstać całodobowa infolinia dla podróżnych i personelu placówek, gdyby potrzebowali porady mobilnych lingwistów w razie kolizji drogowej, zagubienia dokumentów czy poszukiwania medyka.   

Savoir vivre po angielsku i rosyjsku
- Oprócz nauki języków, będziemy uczyli zasad savoir vivre'u w kontakcie z obcokrajowcami – dodaje Sebastian Jaworowski, który z Adamem Krupą odpowiada za realizacje oryginalnego projektu w Linguo. - To kultura obsługi powoduje, że klient zatrzyma się na dłużej i powróci do miejsca, gdzie przyjęto go gościnnie i potraktowano na poziomie.
W trakcie tworzenia projektu ASK ME! powstało 20 grup, prowadzonych przez ośmiu lektorów. Gros kursantów to pracownicy łomżyńskich i zambrowskich firm, które zaczęły przygotowania do przyjęcia w tym roku o wiele większej niż zwykle liczby kierowców, podróżnych i turystów.
Z myślą o Euro 2012 inicjatorzy akcji uruchamiają stronę internetową www.askme2012.pl po angielsku, rosyjsku, niemiecku, hiszpańsku i włosku. Mają na niej zamieszczać wszelkie informacje, przydatne wybierającym się do Polski nie tylko na mistrzostwa. Jej użytkownicy poznają nie tylko terminarz, wyniki i bohaterów piłkarskich rozgrywek, ale również przepisy ruchu drogowego, korki i zagrożenia na trasach dojazdowych, aktualna pogodę czy placówki hotelowe i gastronomiczne.

Atrakcje krajoznawcze i kulturalne
- Ze stowarzyszeniem Wspólnota Polska umówiliśmy się, że komunikaty o naszej akcji będą nadawane przez rozgłośnie radiowe na Litwie, Łotwie i w Estonii oraz publikowane przez regionalne portale internetowe – dodaje Sebastian Jaworowski. - Zależy nam, aby o Łomży, Zambrowie i okolicy podczas Euro 2012 i w wakacje mówiło się jak najwięcej. Z pomocą polskich rozgłośni postaramy się zainteresować turystów atrakcjami w regionie, ciekawymi miejscami, zabytkami i wydarzeniami kulturalnymi.
Stephany i Sebastian zachęcają przedsiębiorców, aby zainteresowali się, ilu mają pracowników przygotowanych do obsługi klienta w języku obcym. Czy potrzebują szkoleń, dotyczących poznania mentalności obcokrajowców? Czy to nie przyda się w codziennej obsłudze podróżnych w ruchu tranzytowym: przecież uzyskanie gwiazdek w hotelu związane jest także z zatrudnieniem personelu wykwalifikowanego lingwistycznie.
Z inicjatorami ASK ME! można kontaktować się w szkole Linguo przy ul. Długiej 15 w Łomży (tel. 600 708 201; linguo@linguo.com.pl).

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę