Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Kulki

Główne zdjęcie
Jan Kulka

Jan Kulka (1937 – 2000) był cenionym w Polsce poetą, który od 1977 r. tworzył w Łomży. Aby upamiętnić artystę, Miejski Dom Kultury DŚT ogłasza co roku konkurs poetycki Jego imienia. W dziesiątej edycji boju o laur Pegaza wszyscy poeci – zarówno doświadczeni i zrzeszeni, jak też amatorzy - mogą do 19. marca zgłaszać po dwa niepublikowane teksty , zaś jeden dodatkowo, jeśli poświęcą go Łomży lub Ziemi Łomżyńskiej.

Konkurs od samego początku cieszy się dobrą opinią wśród ludzi pióra. Chwalą sobie organizację i dobrą atmosferę finału, poziom nadsyłanych utworów i atrakcyjną wysokość nagród. Główna wynosiła rok temu 2 000 zł i tradycyjnie jej fundatorem są Zakłady Spożywcze BONA, a nagroda za wiersz „łomżyński” - 1 000 zł. Przynajmniej tyle można spodziewać się również w tym roku, podobnie jak nagród od łomżyńskich instytucji kultury i od sponsorów. Nic zatem dziwnego, że rokrocznie na konkurs autorzy kilku pokoleń nadsyłają setki wierszy. Istotną zachętę stanowi także i ten fakt, że utwory zawsze ocenia jury złożone z uznanych poetów, znanych krytyków i redaktorów periodyków literackich.   
- Tematyka tekstów jest dowolna, chociaż jurorzy specjalną nagrodą uhonorują wiersz o Łomży lub Ziemi Łomżyńskiej, może być dodatkowy w zestawie – informuje Roman Borawski, dyrektor MDK-DŚT, z którego pomysłu i działań zrodziło się całkiem poważne wydarzenie na mapie literackiej kraju. - Teksty w trzech egzemplarzach powinny być oznaczone godłem, czyli pseudonimem autora, natomiast w dołączonej zaklejonej kopercie, oznaczonej tym samym godłem, należy umieścić dane autora. Poetycką przesyłkę należy wysłać na adres organizatora: MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, 18 – 400 Łomża. W razie wątpliwości można do nas zadzwonić pod numer telefonu 86 216 32 26.
Przypomnijmy: patron konkursu Jan Kulka urodził się 11 września 1937 r. w Katowicach. Początkowo był związany ze Śląskiem, gdzie w 1956 r. zadebiutował wierszem „Jesień i dziewczyna” w katowickim dzienniku „Trybuna Robotnicza” i w dwutygodniku stołecznym „Współczesność”. Organizował Kłodzkie Wiosny Poetyckie, jedna z najpoważniejszych imprez literackich w Polsce. W Łomży zamieszkał w 1977 r., m.in., organizując w 1981 r. spotkanie z literackim noblistą Czesławem Miłoszem. Zmarł 30 grudnia 2000 r. i spoczął na łomżyńskim cmentarzu katedralnym.

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę