Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Podróże muzyczne Bogdana Szczepańskiego

Główne zdjęcie
Bogdan Szczepański (fot. Elżbieta Piasecka – Chamryk)

Bogdan Szczepański - muzyk, kompozytor, kontrabasista i konferansjer Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Związany z łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora od początku jego istnienia. Autor muzyki do ponad dwustu przedstawień teatralnych, wielokrotnie nagradzanej w kraju i za granicą. - Ja również konstruuję muzykę – improwizuję, ale na miarę XXI wieku, korzystając z różnych źródeł dźwięku, odwołując się do dokonań takich współczesnych kompozytorów jak John Cage czy Karlheinz Stockhausen - mówi Szczepański.

Bogdan Szczepański za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymał  w grudniu ubiegłego roku nagrodę Prezydenta Łomży.
- Jakiekolwiek nagrody są tylko miłym dodatkiem, które unaoczniają sens tego wszystkiego, co się robi – ocenia Bogdan Szczepański.  - Nie jestem zwolennikiem teorii, że artysta może nawet pisać do szuflady, a dopiero potomność go doceni. Wręcz przeciwnie: rola twórcy jest rolą społeczną i artysta bez odbiorcy przestaje być artystą. Dlatego nagroda czy wyróżnienie sygnuje ten odbiór. Ale absolutnie nie ma mowy o sytuacji, że przechodzę na wcześniejszą emeryturę, wystawiam pawi ogon i przez pół roku chodzę w glorii laureata. Nadal normalnie pracuję  i to się na pewno nie zmieni.
Do bogatej kolekcji nagród i wyróżnień  Szczepański dołączył w roku ubiegłym kolejną: za muzykę do spektaklu „Kominiarczyk” w reż. Jarosława Antoniuka na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Omsku.

Obecnie artysta pracuje nad przedstawieniem zainspirowanym science – fiction -  „Aleatorium czyli koncert na 10 instrumentów, wizje i niemą śpiewaczkę”.  Szczepański jest reżyserem spektaklu i autorem muzyki. Scenografię i projekty wizyjne przygotowała jego córka, Agnieszka Szczepańska, absolwentka praskiej Akademii Sztuk.
Sztuka powstaje we współpracy z warszawskim teatrem Unia Teatr Niemożliwy.
- Zjeździłem z tym teatrem jako kompozytor i wykonawca muzyki chyba pół świata, występując na najważniejszych festiwalach teatralnych – mówi Szczepański. - Od Edynburga w Szkocji po Starą Zagorę w Bułgarii, od Istambułu w Turcji poprzez Moskwę po Paryż. Z owych podróży przywieźliśmy sporo nagród, zarówno za spektakle jak i za muzykę.
Prapremiera „Aleatorium…” odbyła się 29 grudnia w Warszawie. Oficjalna premiera odbędzie się w lutym, najprawdopodobniej w warszawskim Teatrze Druga Strefa.
- Jest to spektakl plastyczny, w którym nie pada ani jedno słowo – wyjaśnia Szczepański. - Poza muzyką, która mu towarzyszy.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę