Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Pierwszy krok w artystyczną dojrzałość

Doroczną wystawę prac uczniów klas maturalnych łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Jest to już szesnasta prezentacja dorobku absolwentów szkoły, wśród których ponownie nie brakuje laureatów ogólnopolskich konkursów plastycznych.

Dla wielu tegorocznych maturzystów Liceum Plastycznego była to pierwsza – najważniejsza -  wystawa w życiu. Niektórzy zaznali już  jednak  tego uczucia, będąc zwycięzcami i laureatami ogólnopolskich konkursów plastycznych. Jest wśród nich utalentowana rzeźbiarka Aleksandra Sacharczuk z klasy IVA. Aleksandra, dzięki ubiegłorocznemu sukcesowi w Makroregionalnym Przeglądzie Szkół Plastycznych ma już w kieszeni indeks warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest też stypendystką Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Jest to przede wszystkim sukces mojego nauczyciela, pana Adama Tymińskiego – podkreśla Aleksandra Sacharczuk. – Bardzo dużo ze mną pracował, zobaczył coś we mnie, powiedział: „Musisz pracować”, dopingował mnie. Pani Teresa Adamowska też zostawała po lekcjach, malowała ze mną. Gdyby nie to, nigdy by mi się nie udało. Szkoła też stworzyła możliwości dla tych, którzy chcieli rozwinąć się bardziej. Jestem za to wszystkim bardzo wdzięczna, bo  w końcu znalazłam coś własnego, co dostrzegli też inni.
Na wystawie w  salach edukacyjnych muzeum zaprezentowano  najnowsze prace 40-orga młodych artystów z obu klas maturalnych. Pochodzą one z pracowni malarstwa, rysunku oraz rzeźby i są dowodem na nieustanne dążenie młodych ludzi do doskonalenia warsztatu i wypracowania własnego stylu. Nawet w tematach tak tradycyjnych jak martwa natura, pejzaż czy portret nie brakuje śmiałych eksperymentów kolorystycznych czy formalnych.                  - Jest to pierwsza wystawa naszych uczniów, będących jeszcze przed egzaminem dyplomowym – mówi Lidia Radziwanowicz, dyrektor Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży. – Prezentowane są na niej wszystkie pracownie artystyczne, realizowane w naszym liceum. Dobrze się składa, że wystawa jest w muzeum. Jest to zarówno miejsce edukacyjne jak i takie, w którym możemy pokazać, czego uczymy w Liceum Plastycznym, jakie przedmioty są realizowane, jakie mamy osiągnięcia. Pokazujemy też bowiem na wystawie prace licznej grupy uczniów, jak Anna Kowalska, Aleksandra Sacharczuk czy Natalia Zaremba, którzy zdobywali liczne nagrody na konkursach artystycznych. Wystawa jest zwieńczeniem ich czteroletniej pracy i edukacji.    

Wojciech Chamryk
Fot. Elżbieta Piasecka - Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę