Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Barwny świat Haliny Drożyner

Główne zdjęcie
Halina Drożyner

Wernisaż retrospektywnej wystawy prac łomżyńskiej malarki Haliny Drożyner odbył się w Galerii N. Artystka od lat z powodzeniem utrwala piękno przyrody ziemi łomżyńskiej, urozmaica także swą twórczość innymi tematami. Wciąż maluje, nadrabiając czas, gdy nie mogła w pełni poświęcić się sztuce i już zapowiada kolejną wystawę.

- Malowałam od zawsze – opowiada Halina Drożyner. – Było to moje sympatyczne zajęcie od lat dziecięcych. Chodziłam też do Domu Kultury na Sadowej, na zajęcia plastyczne prowadzone przez starszego pana Lörinczego. Potem nastąpiła długa przerwa w malowaniu. Teraz mogę sobie znowu pozwolić na to, by malować, wróciłam do tego i z przyjemnością to robię.
Na swej trzeciej wystawie indywidualnej Halina Drożyner zaprezentowała  reprezentatywny wybór 30 obrazów olejnych pochodzących z różnych lat. Najstarszy    z nich powstał w 1977 r., ostatni został namalowany kilka miesięcy temu. Zebrane w jednym miejscu są dowodem na stopniowe poszerzanie zainteresowań malarki oraz ewolucję jej stylu –  od ciemnych, mrocznych i ciężkich  kolorów, niczym na płótnach dawnych, holenderskich mistrzów, do coraz jaśniejszych, subtelnych barw. Delikatna kolorystyka prac doskonale harmonizuje z ich tematyką . Pejzaże, martwe natury i kwiaty to ulubione tematy artystki. Wśród pejzaży poczesne miejsce zajmują widoki z Łomży i jej okolic, na przykład Jedwabnego.
- Kwiaty i pejzaże są dla mnie najciekawsze – mówi Halina Drożyner. – W plenerze zawsze można sobie wybrać jakieś miejsce, piękny zakątek i tam malować.  To lubię najbardziej. Malowanie na podstawie zdjęć czy nawet szkiców to już nie to samo. Nie zawsze się to udaje, nie jest to tak piękne, jak przy normalnym świetle słonecznym.
Natchnienie nie opuszcza artystki - pomimo tego, że ledwo otwarto jej kolejną wystawę, już poprosiła o zarezerwowanie terminu kolejnej! Być może zaprezentuje na niej pejzaże z Ciechanowca, nad którymi pracuje obecnie.
- Halina Drożyner malowaniem interesowała się już wcześniej, ale dopiero po przejściu na emeryturę, kiedy dysponowała już większą ilością czasu – hulaj dusza, malarstwo przede mną stoi! – podkreślał Ryszard Matuszewski, kierownik Klubu Jednostki Wojskowej 1511 w Łomży. - Tworzy i maluje przepięknie, do tego jest bardzo aktywnym twórcą. Spotykam ją też w wielu miejscach, gdzie króluje plastyka. Oprócz wystaw indywidualnych brała udział w wielu wystawach  zbiorowych. Jej twórczość jest bliska nam wszystkim, ponieważ odzwierciedla i pokazuje to, co widzimy na co dzień – piękne zakątki ziemi łomżyńskiej.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę