Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Wojewoda wygasił mandat radnego Mindy

Wojewoda Podlaski podpisał dziś zarządzenie w sprawie wygaszenia mandatu łomżyńskiego radnego województwa Marka Mindy (SLD). Jak podaje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy Wojewody Podlaskiego, podstawą decyzji wojewody było to, że Marek Minda nie miał prawa wybieralności podczas ostatnich wyborów. Podpisanie przez wojewodę tzw. zarządzenia zastępczego nie jest równoznaczne ze skreśleniem Marka Mindy z listy radnych Sejmiku. Zarówno sejmik jak i sam zainteresowany mogą się odwołać do sądu.

O tym, że pochodzący z Łomży radny sejmiku województwa podlaskiego nie powinien zasiadać w tym gremium, wyszło na jaw podczas kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi  wyborami parlamentarnymi. Marek Minda miał ubiegać się o mandat posła z listy SLD, ale po weryfikacji zgłoszonych kandydatów przez Okręgową Komisję Wyborczą w Krajowym Rejestrze Karnym został skreślony. Już po wyborach parlamentarnych komisarz wyborczy w Białymstoku wnioskował do Sejmiku o wygaszenie mu mandatu radnego województwa, bo jako osoba skazana, w dniu wyborów do sejmiku Marek Minda nie miał prawa wybieralności. Sejmik większością głosów odrzucił jednak ten wniosek. Radni województwa nie zajęli się także wezwaniem do wygaszenia mandatu radnemu wystosowanym przez Wojewodę Podlaskiego. Dlatego dziś, po upływie 30 dni od wezwania do wygaszenia mandatu, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze wygaszając swoją decyzją mandat radnego Marka Mindy.
Decyzja wojewody nie jest ostateczna. Zarówno sejmik jak i sam zainteresowany mogą się odwołać do sądu. Mają na to 30 dni od chwili otrzymania.  

Dodajmy, że jeśli ostatecznie dojdzie do wygaszenia mandatu Markowi Mindzie jego miejsce w sejmiku powinien zająć kolejny kandydat z samorządowej listy SLD. To Robert Łada z Wygody – były przewodniczący rady Gminy Łomża.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę