Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Sejmik przeciw planom likwidacji sądów

Radni sejmiku województwa podlaskiego sprzeciwiają się planom likwidacji części sądów rejonowych w województwie. Dziś, podczas nadzwyczajnej sesji przyjęli specjalne stanowisko w tej sprawie. Zgodnie z przedstawianym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektem rozporządzenia w naszym regionie od 1 lipca 22012 roku mają zostać zlikwidowane: Sąd Rejonowy w Grajewie i Sąd Rejonowy w Zambrowie. Jacek Piorunek, radny sejmiku i członek zarządu województwa podlaskiego zwracał uwagę, że likwidacja tych sądów „może być wstępem do likwidacji Sądu Okręgowego w Łomży”.

Zgodnie z  projektem ministerstwa w miejsce likwidowanych przy sądach w Łomży i Wysokiem Mazowieckiem mają być utworzone wydziały zamiejscowe odpowiednio w Grajewie i Zambrowie odrębne do spraw cywilnych, karnych, oraz rodzinnych i nieletnich. Upubliczniony na początku miesiąca projekt nie precyzuje jaka jest przyszłość działających w tych sądach wydziałów ksiąg wieczystych.

„Wszystko idzie w tym kierunku, aby w poszczególnych sądach okręgowych – ja tu mam na myśli przede wszystkim Sad Okręgowy w Łomży i SO w Suwałkach – zmniejszyć liczbę sądów rejonowych  przyporządkowanych tym sądom okręgowym, co spowoduje że następnym ruchem będzie likwidacja sądów okręgowych w Łomży i w Suwałkach – mówił Jacek Piorunek dodając, że  „w Łomży już się głośno mówi o tym, że kompetencje sądu okręgowego przejmie Sąd Okręgowy w Ostrołęce.(...) Za tym również pójdą prokuratury, bo jeżeli redukuje się liczbę sądów, to również będzie likwidacja prokuratur rejonowych i prokuratur okręgowych w Łomży i Suwałkach” - dodawał Piorunek.  

Radni sejmiku po kilkunastominutowej debacie jednogłośnie przyjęli stanowisko sprzeciwiające się likwidacji sądów, które ma trafić do Ministra Sprawiedliwości, ale także do Sejmu RP i prezesów sądów rejonowych zagrożonych likwidacją.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę